Přesně před 20 lety odešli poslední sovětští vojáci z Československa
Dnes je to přesně 20 let od posledního transportu sovětských vojáků z československého území. Pro drtivou většinu obyvatel to byla dlouho očekávaná a doslova vymodlená událost.
Poslední vlak s vojáky Střední skupiny sovětských vojsk vyjížděl 19. června 1991 z Milovic. O dva dny později překročili oni i jejich technika československé hranice a skončil tak „dočasný" pobyt sovětské armády na území republiky.
Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská vojska. To se změnilo po okupaci země členy Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Ze všech účastných armád zůstala, prý dočasně, ta sovětská. Situace trvala beze změn do listopadu 1989. Nová politická reprezentace po sametové revoluci nastolila otázku suverenity státu a položila základ stažení vojsk.
Dohodu o odchodu sovětských vojsk podepsali už 26. února 1990 v Moskvě tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze. Odsun samotný pak sledovala smíšená parlamentní komise, v čele s Michaelem Kocábem.
A jaká byla bilance okupace československého území sovětskými vojsky? K 1. listopadu 1991 zemřelo v souvislosti s pobytem sovětských vojsk 290 lidí, 577 se těžce zranilo a několik set lidí lehce. A taky velké škody na majetku a životním prostředí.
Tématu odchodu sovětských vojáků z někdejšího Československa se dlouhodbě věnuje seriál Radiožurnálu. Jednotlivé reportáže a příspěvky najdete zde.