Přes 95 tisíc studentů si vyzkoušelo státní maturitu
Téměř po 15 letech příprav jsou státní maturity na startovní čáře. Dnes ráno přesně v devět zasedli do lavic ke zkoušce z dospělosti nanečisto studenti z více než 1200 středních škol, které se připojily ke generální zkoušce. Státní pokladnu stojí kolem 120 milionů korun, podle ministra školství je ale nutná. Prověřuje totiž logistiku a technické zabezpečení projektu.
Testy jsou ale důležité i pro studenty, kteří si můžou vybrat buď lehčí nebo těžší úroveň zkoušky. Dnes si vyzkoušeli testy z češtiny a angličtiny. V příštích dnech je čeká matematika a další cizí jazyky.
„Mám z toho docela dobrý pocit; mě dělaly problémy takové ty jazykové chyby; pro mě to bylo tak nějak stejný, problémy byly pro mě hlavně v té interpunkci,“ reagovali těsně po didaktickém testu z češtiny žáci pražské Střední odborné školy zdravotnické.
První den generálky státních maturit jsme v Ozvěnách dne rozebrali se studentem gymnázia Jana Keplera a předsedou Asociace ředitelů gymnázií, Jiřím Kuhnem.
Zatímco žákům zkouška nepřišla těžká, učitelé měli problémy s její organizací. „Mezi jednotlivými testy je poměrně málo času. A další věc je to, že nesmějí opouštět místnost nebo respektive, když ji opustí, tak už se do ní nesmí vrátit,“ vysvětluje Jitka Kendíková, ředitelka pražského Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského.
Výsledky testů se středoškoláci dozvědí až na začátku listopadu. „Jakmile budu mít výsledky, budu informovat vládu, jak proběhla generálka,“ potvrdil ministr školství Josef Dobeš.
Maturita je zbytečně komplikovaná
Jednou ze škol, která se tesu zúčastnila, je také pražské gymnázium Jana Kleplera. Jak ve Stalo se dnes uvedl jeho ředitel Jiří Růžička, zkouška na státní maturity proběhla na jejich škole podle očekávání, systém však podle něj ideální není.
„Mě se zdá komplikovaná celá maturita. Já jsem zastáncem nějaké srovnatelné státní maturity, ale za těch 15 let nám ta maturita nabobtnala do velkých rozměrů, kde se bere do úvahy úplně všechno a organizátoři se snaží všechno splnit. Má podoby pro studenty s různými handicapy, má velký rozsah předmětů a uvažuje se ještě o dalších a tak dále.Myslím, že se to dá udělat daleko jednodušeji,“ vysvětlil.
První zkušenosti s generálkou státních maturit jsme ve Stalo se dnes rozebrali také s Jiřím Růžičkou, ředitelem pražského gymnázia Jana Kleplera
Co se týče obtížnosti státní maturity, ředitel řekl, že se studenty svého gymnázia o dnešní zkoušce hovořil a podle něj se jim nezdála přehnaně obtížná. „Jejich odhad ale může být lehce zkreslený. Dostanou výsledky třeba didaktického testu a mohou zjistit něco jiného,“ dodal s tím, že studenti si vybrali těžší verzi zkoušky.
Student: Samotná zkouška musí mít odpovídající úroveň
To potvrdil už v Ozvěnách dne student oktávy gymnázia Jana Kleplera Kristián Léko. „Dneska jsme psali maturitu z českého jazyka, tam byl didaktický test i písemná práce a potom z anglického jazyka to byla písemná práce. Já stejně jako všichni moji spolužáci, coby studenti jednoho z dobrých či nejlepších gymnázii, jsme si vybrali vyšší úroveň. A víceméně to bylo poměrně jednoduché,“ řekl.
Státní maturity označil za dobrý nápad, protože se podle něj srovnají jednotlivé školy a ukáže se, které školy mají lepší či horší úroveň. „Ale zároveň samotná zkouška musí mít odpovídající úroveň. A v této chvíli nejsem schopen říct, jestli je právě tato forma zkoušky toto schopna zodpovědět,“ zdůraznil.
Připomněl, že například u dnešní zkoušky z českého jazyka narazil na dva obecné problémy. „Didaktický test byl podle mě až nesmyslně zaměřený na poezii, přičemž v hodinách je většinou kladen důraz naopak na prózu. A v těch dvou písemných pracích mě přijde, že rozsah, který je nějakých 250 až 260 slov, je možná příliš malý na to, aby se ukázaly nějaké větší rozdíly mezi studenty,“ vysvětlil.
Zatím žádné zásadní nedostatky
Zkouška státních maturit má prověřit hlavně logistiku a fungování nových maturit na jaře příštího roku. A jak řekl předseda Asociace ředitelů gymnázií, Jiří Kuhn, při dnešní zkoušce nebyly zaznamenány žádné zásadní nedostatky. „Myslím, že všechno probíhá tak, jak by mělo,“ uvedl.
Připravenost projektu státních maturit nechtěl zatím hodnotit. „My jsme se s řediteli škol v březnu v podstatě shodli na tom, že dokud neproběhne maturitní generálka, nebudeme s k připravenosti jako celku vyjadřovat. Protože právě logistika byla nejčastěji zpochybňována,“ uvedl.
Co se týče obsahové stránky, tam podle něj byli studenti i učitelé na novou maturitu připravováni poměrně dlouho. „Představa o tom, jak bude maturita vypadat, není nová. Katalogy maturitních požadavků jsou hotové už několik let a jsou také zveřejněny na internetu,“ uvedl předseda Asociace ředitelů gymnázií, Jiří Kuhn.