Přehled tisku: peníze za adopci, vysoké úroky, úbytek nemocničních lůžek nebo revize kotlů
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že neplodné páry slibují na internetu matkám peníze, pokud jim přenechají své dítě. Podobných případů přibylo po zpřísnění podmínek pro adopci. Píší to Lidové noviny. Úroky u běžných úvěrů v Česku jsou podle Hospodářských novin vyšší než v zahraničí. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
E15
Každá pátá domácnost pobírá nějakou sociální dávku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, na které upozorňuje čtvrteční deník E15. Podle statistiků navíc lidí, kteří dávky berou, příliš neubývá ani teď - tedy v období ekonomického růstu.
Budovu nemocnice u Prahy koupila od státu členka ostrahy. Koupila ji za osm, prodala za deset milionů
Číst článek
Mladá fronta DNES
Za posledních sedm let ubyly v českých nemocnicích skoro čtyři tisíce lůžek. Píše o tom Mladá fronta DNES. Nejhorší situace je podle ní v Karlovarském kraji. Počet lůžek tam zredukovaly nemocnice v Karlových Varech i v Chebu. V dohledné době se situace navíc asi nezlepší.
Regionální Deník
Techniky na povinnou revizi kotlů si lidé možná budou muset zvát domů méně často. Regionální Deník upozorňuje, že prodloužení intervalu doporučil sněmovní výbor pro životní prostředí. Teď je potřeba nechat kotel zkontrolovat jednou za dva roky, v budoucnu možná bude stačit revize jednou za tři roky.
Hospodářské noviny
Úroky u běžných úvěrů jsou v Česku vyšší než v zahraničí. Všímají si toho čtvrteční Hospodářské noviny. V české bance klient dostane průměrnou půjčku s úrokem přes devět procent. Třeba v Rakousku nebo v Německu je u stejného úvěru úrok kolem šesti procent.
České děti nacházejí díky adopci stále nové rodiče v zahraničí. O opačný proces ale zájem není
Číst článek
Lidové noviny
Neplodné páry na internetu slibují peníze matkám, které by jim přenechaly své dítě. Podle Lidových novin takových případů přibylo po přijetí nového občanského zákoníku. Ten zpřísňuje pravidla pro standardní adopce. Nabízet matkám peníze za dítě je ale nezákonné.
Právo
Průměrný neplatič alimentů dluží asi 90 tisíc korun a neplatí víc než čtyři roky. Vyplývá to z dat Asociace neúplných rodin, na která upozorňuje deník Právo. Nejvíc dlužníků je na Ústecku, loni jich policisté evidovali skoro 1200. Podle kriminalistů navíc dluhy na alimentech hlásí jen asi druhá rodina.