Předpověď počasí je vědecká šamanština, zastával se Nečas meteorologů

Problémy při letošních záplavách není možné svalovat na správu Povodí Vltavy kvůli jejímu postupu na vltavské kaskádě ani na Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kvůli údajně nepřesným předpovědím. Dnes to řekl premiér Petr Nečas. Reagoval tak na kritiku ze strany některých obcí i jednotlivců, podle nichž mohly být při jiném postupu na Vltavě a přesnějších předpovědích počasí povodňové škody menší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Déšť a pláštěnka/ilustr. obr.

Déšť a pláštěnka/ilustr. obr. | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

„Není možné vinit ani ČHMÚ, že neodhadl výši srážek. Opravdu věřte tomu, že to je nesmírně komplikovaná v podstatě šamanština, byť vědecká a na základě matematických modelů,“ řekl premiér Petr Nečas.

A poznámkou k premiérovu vystoupení přispěl i ministr zemědělství Petr Bendl. „Ten systém se mimochodem jmenuje Aladin,“ připomněl Bendl jméno modelu, který se pro předpověď počasí používá a který má stejné jméno jako pohádkový hrdina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O premiérově hodnocení a předpovědi počasí mluvila na Radiožurnálu náměstkyně ředitele ČHMÚ pro meteorologii a klimatologii Pavla Skřivánková

Náměstkyně ředitele ČHMÚ pro meteorologii a klimatologii Pavla Skřivánková je ráda, že se premiér Povodí Vltavy i meteorologů zastal.

„Ty informace jsme se snažili dodávat za dané velmi dynamické situace, která se měnila a byla opravdu složitá z meteorologického i fyzikálního hlediska, co nejčastěji to šlo,“ uvedla Skřivánková.

Na přirovnání k šamanům reagovala s úsměvem. „Pokud bych to chtěla odlehčit do úsměvné formy, tak si myslím, že by bylo vhodné uvést, že šamani byli a jsou vedle náčelníků nejváženějšími členy kmene, takže nám pan premiér vlastně složil kompliment,“ poznamenala.

Při výpočtu se podle ní využívá řady proměnných veličin, kterých je hodně. „Ty výpočty, to je řada fyzikálních rovnic, ty jsou složité. Tak možná proto to přirovnání k té šamanštině, protože tam je spousta věcí, které se dají sice počítat, ale je to náročné na výpočetní systém, na jeho výkon, na čas,“ vysvětlila Skřivánková.

POVODNĚ ONLINE: Počet evakuovaných přesáhl 19 tisíc, Labe zaplavilo Střekov a dál stoupá

Číst článek

Když je potřeba získat předpověď rychle, dochází ke zjednodušení.

„Tím, že se to zjednodušuje – a dělají to všechny modely, nejen náš model Aladin – tak tím se do toho vnáší určitá míra nejistoty. Ale zase meteorolog už s tím musí nějak počítat, pracovat, no a proto ví, že musí tu předpověď postupně upřesňovat, podle toho, jak se upřesňují ty situace, které zrovna probíhají,“ řekla Skřivánková.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme