Před cizineckou policií v Praze se demonstrovalo za práva migrantů
Aktivisté z Iniciativy za práva migrantů protestovali proti zpřísnění podmínek pro zahraniční pracovníky. Už v půl sedmé začal jejich happening před sídlem cizinecké policie na pražském Chodově. Chtěli také upozornit na nedůstojné podmínky cizinců čekajících ve frontách.
Na místě se podle reportéra Českého rozhlasu sešlo asi 70 lidí. Polovina z nich byli čekající cizinci a druhou polovinu tvořili aktivisté. V rukou drželi transparenty s nápisy jako „Cizinci nejsou na jedno použití“.
Eva Dohnalová z Iniciativy za práva migrant a ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman na Rádiu Česko
Iniciativa chce poukázat na neadekvátní zacházení s migranty na pobočkách cizinecké policie, kde musí na vyřízení formalit často čekat celý den. Aktivisté jim proto čekání zpříjemňovali koncertem smyčcového kvarteta, teplými nápoji a koláči.
Jak na Radiožurnálu, v pořadu Stalo se dnes, upozornil právník Pavel Čižinský, který se problémy migrantů dlouhodobě zabývá, hlavním problémem v kontaktu cizinců-migrantů a českých úřadů je obecně přísný cizinecký zákon, který vyžaduje spoustu byrokratických povinností.
„Stát současně poddimenzovává tu správu - počet úředníků, kteří jsou schopni přijímat od cizinců povinnosti. Zkrátka cizinci to musí udělat, ale nejsou úředníci, kteří by to vyřizovali. Pak vznikají ty fronty,“ vysvětlil.
Podle něj se také liší přístup českých úřadů k cizincům podle jejich národnosti. „Čím je stát vyspělejší, tím jsou na tom jeho příslušníci lépe. A v ČR jsou tom asi nejhůře národnosti, které jsou nejpočetněji zastoupeny, což jsou Ukrajinci, Vietnamci, Mongolové a tak dále,“ přiblížil.
Novela cizineckého zákona může situaci zhoršit
Situaci podle něj může ještě zhoršit plánovaná novela cizineckého zákona. „Nečasova vláda ještě snižuje počet úředníků, kteří to v budoucnu budou dělat,“ dodal.
Také podle Iniciativy za práva migrantů může novela cizineckého zákona, která mimo jiné prodlužuje detenci z šesti na 18 měsíců a v některých bodech znevýhodňuje zdravotní pojištění cizinců, situaci cizinců komplikovat.
Hostem Stalo se dnes byl právník Pavel Čižinský, který se problémy migrantů dlouhodobě zabývá.
„Cizincům opět není umožněn vstup do systému veřejného zdravotního pojištění. Naopak zákon spíše demonstruje úspěšnou lobby komerčních zdravotních pojišťoven, neboť pro větší počet cizinců je tady hrozba, že budou muset mít komplexní zdravotní pojištění, přičemž není vůbec jasné, jaké produkty budou komerční zdravotní pojišťovny nabízet,“ vysvětluje Eva Dohnalová z Iniciativy za práva migrantů.
Pokud Senát novelu počátkem prosince schválí, přestane být rozhodování o dlouhodobých pobytech v kompetenci cizinecké policie a přesune se na odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
Ministerstvo tvrdí, že se podmínky žadatelů zlepší
Podle Dohnalové ale novela už tak nepřiměřeně složitý postup vyřizování žádostí o povolení k pobytu dál komplikuje nutností podat žádost osobně. Pravděpodobně se tím zvýší nápor na kapacitu příslušných pracovišť.
„Kroky současné vlády, které jsou spjaty se snižování počtu úředníků ve státní správě, spojujeme s obavou, že i ministerstvo vnitra možná nebude zvládat agendu povolování dlouhodobých pobytů, i s tím, že novela cizineckého zákona by měla zavést podmínku osobní účasti při vyřizování žádosti,“ podotkla Dohnalová.
Ředitel ministerského odboru Tomáš Haišman naopak tvrdí, že chystané změny nynější praxi při vyřizování pobytů zlepší. „Ministerstvo vnitra v této oblasti nejen, že nešetří, ale racionalizovalo počty cizinecké policie a rozhodlo se, že napraví dlouhodobě nevyhovující stav, kdy 13 procent cizineckých policistů obsluhovalo 50 procent cizinců v Praze,“ řekl Haišman.
Na průběh koncertu a doprovodné informační akce dohlíželo několik policistů. Zhruba po hodině postávání v mrazivém počasí se většina aktérů rozešla.