Právo: Někteří bývalí agenti kontrarozvědky neprošli lustracemi

Ve Vojenském obranném zpravodajství skončila kontrola spisů určených ke skartaci. Jaké to přineslo výsledky, odhaluje Právo. V Česku se možná bude podle Hospodářských novin stavět nový plynovod. Premiér Mirek Topolánek řekl Mladé frontě Dnes, že chce změnit zákony i fungování úřadů v souvislosti s kauzou týraného Ondřeje z Kuřimi. Lidové noviny informují o tom, že sňatků v České republice přibývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Po dvou letech skončila ve Vojenském obranném zpravodajství kontrola spisů určených ke skartaci. Jak píše deník Právo, dokumenty skrývaly informace o šestnácti stech bývalých příslušnících a spolupracovnících někdejší vojenské kontrarozvědky, kteří buď nikdy neprošli lustracemi, nebo dostali negativní osvědčení neoprávněně. Ti z nich, kteří lustrační osvědčení potřebují k výkonu funkce, by proto měli svá místa opustit. Kolik jich ale je, zatím nikdo neví.

Někteří z bývalých agentů Vojenské kontrarozvědky podle deníku Právo působí - kvůli lustracím v rozporu se zákonem - například na generálním štábu armády, jsou mezi nimi i někteří ze současných poslanců a senátorů. Ti se ale lustračním osvědčením prokazovat nemusejí.

Mluvčí vojenského zpravodajství Ladislav Šticha listu řekl, že je to velké bezpečnostní riziko - tito lidé měli přístup k citlivým informacím a mohli být vydíratelní. Podle expertů bude třeba znovu prověřit nově objevená jména.

Českem má vést nový velkokapacitní plynovod. Jak zjistily Hospodářské noviny, německý energetický koncern RWE investici - pracovně označovanou jako projekt Gazela - odhaduje na patnáct miliard korun. Jeho stavbu plánuje česká filiálka koncernu RWE Transgas Net.

Definitivně rozhodnout by se mělo do půldruhého roku, zatím se zvažují tři varianty spojnice mezi Horou Svaté Kateřiny a německým Waidhausem. Transgas Net studuje trasy a zahajuje jednání s úřady v místech, kterými by vedly.

Hospodářské noviny dodávají, že podnik také čeká jednání se zhruba pěti tisíci vlastníků pozemků na českém území. Stavba plynovodu je podle Transgas Netu daleko menším zásahem do krajiny než budování silnic. Trubka o metrovém průměru se ukládá metr hluboko pod zem. Nad plynovodem tak může do dvou let od prvního výkopu už zase růst tráva.

Do aféry s týraným sedmiletým Ondřejem a pohřešovanou třináctiletou Annou se vložil premiér. Jak Mirek Topolánek řekl Mladé frontě Dnes, chce změnit zákony i fungování úřadů. Sociální pracovníci totiž nejsou centrálně řízeni, ministerstvo jim například nemůže nařídit udělat - třeba za asistence policie - kontrolu v problémové rodině, kdykoliv je třeba.

Topolánek kvůli tomu svolal i Výbor pro práva dítěte. Spolu s ministryní pro lidská práva Džamilou Stehlíkovou chtějí jednat o tom, jak zamezit týrání dětí. Premiér má v plánu vytvořit nový úřad, který by sjednotil systém sociální a právní ochrany dětí. Mirek Topolánek používá v Mladé frontě Dnes silné argumenty.

Dospělí u nás týrají 40 tisíc dětí ročně. 50 dětí každý rok v důsledku nelidského zacházení zemře. A vzhledem k tomu, že k těmto zločinům dochází za zavřenými dveřmi, může být skutečné číslo daleko vyšší.

Rychlá záchranná služba musí být na místě události do 15 minut od chvíle nahlášení. Deník Právo se ale pozastavuje nad tím, že jsou u nás ještě oblasti, kam se záchranka do čtvrt hodiny nedostane. Takzvaná bílá místa jsou hlavně v horách. Nejde ale jen o sněhové závěje - ve velkých městech jsou překážkou dopravní zácpy a bezohlední řidiči. Ministerstvo už chystá nový zákon. I on ale počítá s objektivními překážkami, kvůli kterým stanovený čas dodržet nelze.

Sňatků přibývá, konstatují Lidové noviny. Nárůst není sice nijak markantní, projevuje se v něm ale vysoká porodnost silných ročníků ze 70. let minulého století. Ty po narození dítěte častěji vstupují do manželství. Letos navíc obchodníci v oboru svateb očekávají rekordní tržby, a to kvůli magickému datu 7. 7. 2007. V tuzemsku je tradicí si svatební oděv půjčit. Více než 80 procent nevěst šaty nekupuje. Podobně je tomu v Polsku, Chorvatsku nebo Irsku.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme