Nízký nájem i ztráta z lístků na Matějskou. Výstaviště kvůli nevýhodným smlouvám tratilo miliony
Pražské Výstaviště tratilo na pronájmu prostor v areálu od roku 2015 přinejmenším 34 milionů korun. O další peníze pak přišlo například při prodeji lístků na Matějskou pouť. Vyplývá to z auditu smluvních vztahů, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Prověrku zadala loni v létě dozorčí rada společnosti, tehdy v čele s dnes už bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).
„V důsledku tohoto ekonomicky nevyváženého smluvního vztahu, který nebyl uzavřen za tržních podmínek, vznikl společnosti (Výstaviště) za sledované období ušlý zisk převyšující částku 31,4 milionu korun,“ píše se u kontraktu se společností Incheba Expo Praha, která v areálu organizovala veletrhy a patřila tak mezi nevětší podnájemce prostor.
Problémy na Výstavišti. Smlouva o PragueConu byla úmyslně antedatována, stojí v právní analýze
Číst článek
Část peněz – konkrétně 20 milionů korun – ovšem Výstavišti formou slevy na nájemném kompenzovalo město Praha, které je jediným akcionářem společnosti a od kterého si holešovický areál společnost pronajímá. Podle auditorů tak ušlý zisk v tomto případě nakonec činil 11,4 milionu korun.
Pronájem ‚pyramidy‘
Miliony Výstaviště tratilo také v případě pronájmu „pyramidy“ agenturou Goja, za níž stojí producent František Janeček. Kontrakt podle auditorů jeví známky „neekonomického a nehospodárného vztahu“. Ve srovnání s tržní cenou totiž známý podnájemník platí čtvrtinovou částku. Řečí čísel: místo více než osmi milionů korun ročně platí jen dva miliony.
Ušlý zisk za pronájem „pyramidy“ podle odhadu kontrolorů tak ročně činí 6,4 milionu, za sledované období jde tudíž celkem o 22,8 milionu korun.
„Byly identifikovány známky nestandardního a ekonomicky nevyváženého a nevýhodného smluvního vztahu mezi Výstavištěm a Gojou, který byl převzat na základě uzavřené nájemní smlouvy mezi Výstavištěm a hlavním městem Praha. Doporučujeme vedení společnosti, aby zvážilo možnosti úpravy smluvního vztahu s podnájemcem,“ píše se ve zprávě.
„Pokud jde o smlouvu s Inchebou, byla ukončena k 31. lednu 2018. Výše nájemného byla kompromisem vzešlým ze složitých jednání a několika soudních sporů mezi městem a Inchebou. Tato jednání proběhla v předminulém volebním období. Díky nižšímu nájemnému byly spory částečně ukončeny a Incheba opustila Výstaviště již v roce 2018, tedy o několik let dříve, než původně měla. “
Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) (náměstek primátora)
Třeba smlouvu s firmou Incheba Expo Praha, kterou loni v létě převzala společnost ABF miliardáře Pavla Sehnala, už Výstaviště nahradilo novým kontraktem platným od letoška. Není ale jasné, za jakých podmínek. Vzhledem k tomu, že firma oficiálně zanikla, její nástupce, tedy společnost ABF, se podle mluvčího Josefa Vence od celé věci distancuje.
Vstupné na Matějskou pouť
Audit smluvních vztahů vypracovala na pokyn dozorčí rady společnost Nexia, a to za 1,2 milionu korun, jak vyplývá z registru smluv. Kontroloři se zaměřili na období od roku 2015 do července 2018 a zkoumali mimo jiné vztahy s dodavateli, které mají dopad na výnos společnosti.
Vedle Incheby Expo Praha a Goji prověřili i kontrakty se společností Kočka, která provozuje Matějskou pouť. Ukázalo se, že Výstaviště tratí na prodeji vstupenek, které od roku 2016 prodává přímo společnost Kočka. Aby o zisky ze vstupného na pouť Výstaviště nepřišlo, zvýšilo zároveň cenu podnájmu pozemků v areálu využívaných na akci. Ovšem ne dostatečně. Částka totiž původní zisky z lístků nepokryje.
„Naší analýzou jsme došli k závěru, že byť došlo v souvislosti s postoupením práva na výběr vstupného na pořadatele k navýšení aplikovaného podnájemného, meziročně cca o 1,1 milionu korun, utrpělo fakticky z ekonomického pohledu Výstaviště tímto rozhodnutím ztrátu z titulu vstupného ve výši 500 až 600 tisíc ročně,“ uvádí kontroloři.
Pražští radní odvolali všechny členy dozorčích rad Technické správy komunikací a Výstaviště Praha
Číst článek
Daný audit dostala dozorčí rada na stůl loni 26. listopadu, tedy den před svým odvoláním městskou radou v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). S jeho závěry se tak bude muset vypořádat kontrolní orgán v obměněném složení.
V něm zasedl i staronový člen Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který z dozorčí rady odstoupil sám loni v červnu kvůli problémům kolem akce PragueCon. Čerstvý náměstek pražského primátora pro finance tak učinil na protest proti nečinnosti tehdejších pražských radních, kteří podle něj problémy kolem akce odmítli řešit.
„Jako jediný jsem na problematické smlouvy na Výstavišti a selhávání manažerů hnutí ANO upozorňoval. Tehdejší rada hlavního města moje apely ignorovala. Nyní se situace změnila, nová rada umožnila změnu ve vedení Výstaviště, není k jeho problémům slepá,“ reagoval Vyhnánek na dotaz iROZHLAS.cz, jaké jsou záruky, že tentokrát na chod pražského Výstaviště dohlédne „lépe“.
Za Vyhnánkem si stojí i primátor Hřib. „Kolega Vyhnánek byl prokazatelně jediný, kdo na nepravosti na Výstavišti v minulém období upozorňoval. Není proto důvod zpochybňovat jeho další působení v dozorčí radě. Nyní po její obměně se ty problémy konečně začínají řešit,“ napsal redakci v SMS.
Vyhnánka v čele dozorčí rady vzápětí nahradila exprimátorka Krnáčová. Zdůvodnila to tím, že chce mít pod kontrolou rozvoj areálu, a především mít možnost zrevidovat už uzavřené smlouvy a dohlédnout na budoucí. Orgán v červenci odvolal také tehdejšího šéfa společnosti Pavla Klašku. Vyhnánek při svém odchodu kritizoval i přímo Krnáčovou. Redakce se jí proto na jeho návrat do dozorčí rady zeptala, věc ale i přes opakované urgence nekomentovala.
Peníze utopené v PragueConu
Zpátky ale k PragueConu. O akci se totiž píše i ve zprávě auditorů. Pro připomenutí: šlo velký festival fanoušků komiksů a seriálů, který měl proběhnout na Výstavišti loni v září. Akce s rozpočtem 40 milionů korun ale byla nakonec zrušena. Ukázalo se totiž, že smlouva byla extrémně nevýhodná. Ba co víc, kontrakt byl neplatný, jak už dříve zjistil server iROZHLAS.cz.
Druhý audit
Vedle auditu smluvních vztahů vznikl také audit veřejných zakázek, který zpracovala rovněž za 1,2 milionu korun advokátní kancelář Havel & Partners. Zaměřila se na vybrané tendry také v letech od roku 2015 až červenec 2018, žádné vážné pochybení však neodhalila. „Zjištěné nedostatky jsou spíše individuálního charakteru a nevykazují vysokou míru závažnosti,“ stojí v druhém dokumentu, která má redakce rovněž k dispozici.
Ačkoli auditoři ve své zprávě upozorňují, že na kvalifikovaný úsudek neměli dostatek času ani podkladů, v závěru uvádí, že „v souvislosti s rozhodnutím o nerealizaci akce nebyly předloženy jednoznačné argumenty prokazující ekonomickou racionalitu předmětného rozhodnutí.“ Výstaviště v rámci příprav PragueConu utopilo náklady za celkem 5,2 milionu korun, ztráta by však podle kontrolorů mohla finálně dosáhnout až 8,3 milionu korun.
Současné vedení Výstaviště už podle Vyhnánka dostalo za úkol závěry auditu prověřit a „zohlednit při napravování problémů, které zdědilo po působení manažerů z ANO a ČSSD“. Třeba v případě pronájmů pro společnosti Incheba Expo Praha a Goja uvedl, že Výstaviště smlouvy uzavřít muselo.
„Nařídilo mu to hlavní město Praha. Dozorčí rada tedy pouze respektovala záměr vlastníka. Jde o specifické smlouvy,“ popsal Vyhnánek s tím, že společnost Goja současně investovala do přestavby původního pavilonu.
U vstupného na Matějskou dále uvedl, že auditoři měli podle jeho názoru neúplné informace. „Celkové související náklady byly podstatně vyšší než částka uváděná auditorem. Výstaviště proto přenechalo výběr vstupného pořadateli akce. Na druhé straně ovšem vyjednalo zmenšení plochy užívané Matějskou a meziročně zvýšilo nájem o 1,1 milionu korun. Tím se převod vstupného vykompenzoval a o únicích na vstupném je proto irelevantní hovořit,“ doplnil. Zároveň ale nevyloučil, že by se nájemné mohlo v budoucnu zvýšit.
Redakce se na zjištění auditorů zeptala také společnosti Kočka, která ale na zaslané dotazy nereagovala, stejně jako František Janeček z agentury Goja.