Pražský ostrov Štvanice čekají změny, šanci má i nový zimní stadion. Město chce zapojit do příprav veřejnost
Před 90 lety tam diváci mohli sledovat vůbec první hokejové utkání na umělém ledu v Československu, po druhé světové válce tam zažili první vítězství československých hokejistů na mistrovství světa. Řeč je o zimním stadionu na pražském ostrově Štvanice. Už několik let je ale místo prázdné. To teď chce hlavní město změnit.
V místech, kde se v roce 1947 stali českoslovenští hokejisté mistry světa, teď roste tráva. Jediné, co po stadionu zůstalo, je funkcionalistická budova s kavárnou – dnes v havarijním stavu. S bouráním stadionu začali dělníci 28. května 2011.
Hlavní město chce teď vracet život celému ostrovu, zpracovává koncepci rozvoje Štvanice. Do přípravy chce zapojit i veřejnost a počítá i se sportovním využitím. Šanci má tak i nový zimní stadion.
„V tuhle chvíli si určitě dokážeme představit pokračování dalšího sportovního využití ve prospěch veřejnosti. V tuhle chvíli je to otevřený příběh,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj a územní plán Petr Hlaváček ze Spojených sil pro Prahu.
Lávka i filharmonie
Ostrov, který leží jen kousek od centra města, má mít ale i další využití. Město proto řeší také dostupnost ostrova. Štvanici teď protínají dva mosty – železniční Negrelliho viadukt a také Hlávkův most s magistrálou a tramvajovou tratí. Brzy k nim přibude ještě lávka z Holešovic do Karlína.„ Významným způsobem zlepší přístupnost ostrova. Tam dneska jezdí přívoz, který je poměrně využívaný, ale přívoz má samozřejmě určitý limit a není vhodný v každém počasí,“ říká Hlaváček. Stavět se má začít ještě letos, postavit lávku na tomto místě přitom město chtělo už v roce 1999.
Štvanici mají navíc oživit i stavby v okolí. „Chystá se filharmonie, která nebude sice na ostrově, ale bude velmi blízko, a to území velmi zhodnotí,“ uzavírá Petr Hlaváček.
Ostrov kousek od centra města našel využití dlouho před otevřením zimního stadionu. V 17. století tam stála bouda pro zvířecí štvanice, podle toho se ostrov jmenuje. Až do 20. století také městu sloužily štvanické ledárny.