Poslanci rozhodnou o možnosti sebrat neplatičům část dávek
Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi má omezit zneužívání sociálních dávek. Dnes o ní bude poprvé jednat sněmovna. Společný návrh poslankyň ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové má umožnit exekuci na jednu ze sociálních dávek - příspěvek na živobytí. Obce by pak peníze použily na úhradu dlužných částek.
„Kromě této exekuce bude ještě dlužníkům umožněno, aby si dobrovolně mohli sjednat splátkové kalendáře,“ vysvětluje bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková. Autorky si od novely slibují zlepšení vymáhání pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů. Navíc se podle nich zvýší motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.
Vláda poslala návrh do sněmovny před několika týdny s neutrálním stanoviskem, i když si podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila stanovila tři podmínky pro případné přijetí návrhu sněmovnou:
„Pokud by tato právní úprava měla být schválena, pak je nutné dlužníkovi garantovat existenční minimum. Pokud má dále dlužník děti, vůči kterým má vyživovací povinnost, je třeba vyřešit, aby se tyto děti neocitly pod hranicí existenčních možností. Třetí podmínka, kterou si vláda stanovuje je to, aby exekutor nejprve postihoval jiný majetek dlužníka.“
Motejl byl proti návrhu
Řápková podotkla, že o vládních podmínkách se ještě bude dále diskutovat. Zdůraznila ale ten fakt, že lidé na dávkách právě často žádný majetek nemají. „Ale samozřejmě jsou také mezi nimi rozdíly,“ poznamenala poslankyně.
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové jsou vládní podmínky naprosté minimum, přesto jde podle ní exekuce dávky proti jejímu smyslu. Šimůnková by podle svých slov naopak častěji využívala takzvaný institut zvláštního příjemce dávky. Uvalení exekuce na dávku může podle ní způsobit také častější trestnou činnost dlužníků:
„Tato dávka je vyplácena osobám, které se nacházejí v tíživé sociální situaci, aby tuto situaci mohli s pomocí dávky snáze překonat a zapojit se zpět do běžného života. Já se domnívám, že skupiny obyvatel, které to postihne, ještě více klesnou k sociálnímu dnu a mnohé z nich to bude nutit získávat si prostředky na obživu jiným, možná často i nelegálním způsobem.“
Například Svaz měst a obcí ale s návrhem poslankyň souhlasí. Podle místopředsedy svazu Jaromíra Jecha už kriminalita v obcích beztak existuje. „Tady nejde o to, zda by měla kriminalita růst či nerůst. Ona v některých městech už i existuje. Například v Novém Bydžově městští policisté chodí kontrolovat herny, protože dávky – chudoba, nechudoba – velice často někteří nepřizpůsobiví sázejí do automatů. Čili oni je stejně ztratí. A jestliže je ztratí, tak potom riziko kriminality je stejné, jako když je obec smysluplně zabaví,“ vysvětlil Jech.
Velkým kritikem odebírání dávek byl také Otakar Motejl, který před dvěma lety - jako tehdejší ombudsman - řekl, že okamžité odebírání sociálních dávek, popírá jejich ochranný smysl. Řápková ale uvedla, že nový návrh počítá s tím, že by příjemci dávky zůstalo existenční minimum, tedy 2020 korun.
Obce si od zavedení novely zákona slibují zejména ukončení praxe, kdy někteří lidé páchají drobnou trestnou činnost, ale pokuty, které by za ni měli platit, nehradí, protože tvrdí, že nemají z čeho. Podle místopředsedy Svazu měst a obcí a primátora Kladna Dana Jiránka tak sice novela zákona jde zřejmě proti původnímu smyslu zavedení dávek, jiné řešení ale nevidí. „Asi to jde proti smyslu, tomu rozumím. Ale na druhou stranu, jak tedy máme lidi, kteří žijí jen ze sociálních dávek postihovat, když pokuty neplatí a jenom se tomu smějí,“ řekl Jiránek.
Dan Jiránek, místopředseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna, v poledních Ozvěnách dne.
Druhá novela z pera Ivany Řápkové umožňuje obcím také zakázat na svém území pobyt lidí, kteří soustavně páchají přestupky, a přitom nemají v obci trvalý pobyt.
Opozice ale předlohy kritizuje. Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Milada Emmerová z ČSSD je považuje za příliš tvrdé: „Tyto návrhy mi připadají tvrdé. Myslím si, že to povede jen k narušení sociálního smíru, byť jen v malé obci. Ale přeci jen.“