Policie získá výpisy hovorů v případě vyšetřování závažné trestné činnosti

Získat údaje o uskutečněných telefonických hovorech a poslaných zprávách bude komplikovanější. Ústavní soud totiž zrušil část trestního řádu, která získání dat od operátorů umožňovala. Důvodem je špatné vymezení toho, kdy lze do soukromí člověka takto zasáhnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonující dívka

Telefonující dívka | Foto: stock exchange

Podle předsedy Pavla Rychetského zrušení příslušného ustanovení bude platit do konce září tohoto roku:

„To ustanovení je dál aplikovatelné, je dál součástí trestního řádu až do konce září tohoto roku, což považuje Ústavní soud za dobu přiměřenou proto, aby vláda ve spolupráci s parlamentem připravila, a posléze aby byl přijat nový institut, který upraví novou úpravu poskytování těchto záznamů."

Ústavní soudci naznačili, že nová zákonná úprava, která už vzniká, by se měla podobat úpravě odposlechů. Vyšetřovatelé by tak mohli výpisy získat jen v případech, kdy prověřují závažnou trestnou činnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Už teď se ale realizace ustanovení musí provádět přesně v duchu rozhodnutí Ústavního soudu.

„Nejde totiž jen o to, že zákon vůbec neklade žádné meze a umožňuje to vyžadovat při jakémkoli trestním stíhání, ale jde také o to, že zákon vůbec neupravuje způsob nakládání s údaji. Vůbec neupravuje otázku, když skončí trestní řízení, že by měly být údaje zničeny a chráněny před zneužitím,“ vysvětluje Rychetský.

Podle něj by měla být možnost, aby ten, komu bylo tímto způsobem narušeno soukromí, byl informován proč, kdy, a jak dlouho byl takto sledován.

„A aby měl možnost i ex post soudně se bránit a dožadovat se toho, aby se jasně prokázalo, zda existovaly pádné zákonné důvody pro tento zásah,“ dodává Rychetský.

Premiér Petr Nečas odpoledne řekl, že nápravu chyby má vláda v plánu:

„Musíme mít z hlediska legislativních úprav k dispozici kompletní odůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu. Poté kompetenčně příslušní ministři předloží případné úpravy legislativy, které musí vzít v potaz, toto rozhodnutí Ústavního soudu.“

Díky datům od operátorů a poskytovatelů internetu policisté dokážou přesně určit kdo, s kým a kdy komunikoval. U mobilních telefonů se pak ještě dá určit i jejich přesná pozice, tedy kde se volající nacházel. Svůj význam to má třeba při sledování pohybu podezřelých lidí v době spáchání zločinu.

V roce 2009 bylo v České republice objasněno zhruba 127 tisíc trestných činů, ale počet žádostí o výpis údajů telekomunikačního procesu dosáhl 270 tisíc.

Vladimír Kroc, Zuzana Kopuletá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme