Policisté obvinili pět lidí po zásahu v sídle tenisového svazu. Je mezi nimi jeho šéf Ivo Kaderka
- Po zásahu v sídle Českého tenisového svazu policie obvinila pět lidí a pět firem z dotačního podvodu nebo ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
- Mezi obviněnými je i prezident svazu Ivo Kaderka a vlivný tenisový funkcionář Vojtěch Flégl.
- Podle informací Radiožurnálu se vyšetřování týká zneužívání dotací určených na pořádání tenisových turnajů.
- Na podezřelé utrácení veřejných peněz upozornil Radiožurnál už loni. Popsal, že tenisový svaz poslal desítky milionů spolku, který ovládá Vojtěch Flégl. Část peněz končila na účtech jeho firem.
Na recepci v sídle Českého tenisového svazu byli v úterý ráno detektivové v civilu. Měli pásky s nápisem Policie a označením NCOZ. Když se reportér Radiožurnálu ptal na možnost mluvit s tajemníkem svazu Jakubem Fastrem, řekl mu jeden z detektivů, že v tuto chvíli s ním nikdo mluvit nemůže, jelikož probíhá zákrok.
„Náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl Radiožurnálu Ibehej.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu během dopoledne obvinili čtyři lidi a čtyři firmy. „A to pro dva zločiny, dotačního podvodu a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Pátý, který je nyní v zahraničí, si obvinění vyslechl až během dne. „Takže se nám podařilo doručit jedné právnické a jedné fyzické osobě. V současné době je to tedy pět fyzických a pět právnických osob,“ upřesnil počet stíhaných státní zástupce Ondřej Trčka, který případ dozoruje.
Policisté podle informací Radiožurnálu obvinili prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku, generálního sekretáře Jakuba Fastra, ekonomickou ředitelku svazu Hanu Baierovou, tenisového funkcionáře Vojtěcha Flégla a bývalého tenisového reprezentanta a podnikatele Daniela Vacka.
Státní miliony na podporu tenisu končí u vlivného funkcionáře. Svaz to odmítá vysvětlit
Číst článek
Trestní stíhání podle státního zastupitelství souvisí se zneužíváním dotací poskytnutých Českému tenisovému svazu v oblasti státní podpory sportu. Podle zjištění Radiožurnálu jde o dotace určené na pořádání tenisových turnajů na různých místech v Česku. Detektivové monitorovali peněžní toky a financování tenisových turnajů déle než rok.
Dotace, o které se policie zajímá, tenisový svaz získával od Národní sportovní agentury. „Byli jsme v rámci vyšetřování na podezření dotačních podvodů vyzváni Policií ČR k doložení některých konkrétních dokumentů,“ řekl Radiožurnálu ředitel agentury Ondřej Šebek.
Spojení Kaderky a Flégla
Radiožurnál loni v květnu popsal podezřelé transakce, když rozkrýval hospodaření tenisového svazu za rok 2021. Tehdy dostal svaz od Národní sportovní agentury z veřejných peněz přes 141 milionů na podporu celého tenisu v Česku. Tyto peníze pak rozděloval dál.
Podle vyúčtování, které se reportérům Radiožurnálu podařilo získat, poslal svaz skoro třetinu všech peněz (více než 41 milionů korun) spolku Orel Jednota Praha – Balkán.
Spolek ovládá Vojtěch Flégl, je jeho starostou a ve vedení navíc sedí jeho příbuzní a známí. Flégl je ale také zároveň členem dozorčí rady Českého tenisového svazu, Rady Českého tenisového svazu a jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta svazu Iva Kaderky. Proč dostal peníze právě tento spolek, Flégl ani Kaderka nevysvětlili a na dotazy Radiožurnálu odmítli odpovědět.
Šéf svazu Ivo Kaderka nebral mobil a na žádost o rozhovor nereagoval. Vojtěch Flégl má mobil vypnutý.
Z vyúčtování vyplývá, že Fléglův spolek měl za peníze od svazu financovat tenisové turnaje po celém Česku. A část peněz končila na účtech soukromých firem, které vlastní právě Flégl a jeho manželka. Radiožurnálu se to podařilo detailně ukázat na příkladu jednoho z turnajů.
Na turnaj šel milion, svaz poslal skoro dva
Šlo o mezinárodní ženský tenisový turnaj Macha Lake Open, který od roku 2017 organizoval stejnojmenný spolek. Vše začalo už o rok dříve, kdy se předseda spolku Ronald Wawrečka rozhodl obnovit kdysi tradiční turnaj a obrátil se s žádostí na prezidenta tenisového svazu Iva Kaderku.
„Sdělil mi, ať se ozvu v lednu příštího roku. V lednu 2017 se mi ho však nedařilo zastihnout, načež mě pak v únoru kontaktoval Vojtěch Flégl s tím, že by konání turnaje bylo možné včetně podpory od ČTS,“ popsal Wawrečka.
Kritizuješ – nehraješ, aneb Případ Marek Gengel
Vojtěch Flégl je považován za vlivného tenisového funkcionáře a on sám tento obraz podporuje. Například když předloni v prosinci vyhazoval profesionálního tenistu Marka Gengela ze svého klubu v areálu TJ Spoje Praha. Gengel tehdy na instagramu kritizoval vedení svazu a napsal, že „Český tenisový svaz je jedna velká ostuda… V čele s prezidentem (svazu Ivo) Kaderkou, který už měl být dávno v teplákách“.
Flégl jeho vyjádření zkopíroval, poslal zpět Gengelovi a připsal k tomu: „Co mi k tomu řekneš?“ Jak vyplývá z komunikace na sociální síti WhatsApp mezi Fléglem a Gengelem, kterou Radiožurnál získal.
„Co bych k tomu řekl. Všichni víme, jak to je. Mám svůj názor…“ odepsal mu Gengel.
„Na Spojích jsi skončil, až se vrátíš, sbal si věci, najdi si jiný klub,“ napsal mu Flégl.
„A můžu vědět, proč? ptal se Gengel.
„Český tenisový svaz jsem i já,“ reagoval Flégl.
Gengel se od té doby snažil přestoupit do jiných známých klubů, které o něj měly zájem. Pokaždé z toho ale sešlo. „Nechtěly mít problémy,“ dodal tenista. Nakonec si našel menší klub, který funguje nezávisle na svazu.
Od té doby se turnaj konal za finanční podpory svazu, která šla ale vždy přes Fléglova Orla. „Když jsem se Flégla ptal, jestli můžeme získat podporu od svazu přímo, Flégl mi sdělil, že to není nutné,“ řekl Wawrečka.
Turnaj postupně rostl a v roce 2022 vyšlo jeho pořádání na zhruba dva a půl milionu. Sponzoři a partneři akce věnovali podle Wawrečky peníze a služby za zhruba milion a půl, tenisový svaz poskytl milion. Jenže opět přes Fléglův spolek.
V praxi to chodilo tak, že Wawrečka u každé služby zvažoval, zda ji zaplatí z vlastních peněz, nebo z milionu od svazu – v tom případě posílal fakturu Fléglovu spolku k proplacení.
Z účetnictví turnaje, do kterého měl Radiožurnál možnost nahlédnout, vyplývá, že ze svazových peněz nechal Wawrečka vyplatit odměny hráčkám 644 036 korun, zaplatil daň, supervizora, stravu pro organizační tým, ubytování a pódium. Celkem to dělalo přesně 996 787 korun.
Jenže Fléglův spolek podle zjištění Radiožurnálu neúčtoval svazu milion, ale 1,8 milionu korun. Za co bylo dalších 800 tisíc?
Při pátrání se Radiožurnálu podařilo získat i vyúčtování, které poslal spolek Orel Jednota Praha – Balkán tenisovému svazu. Porovnáním jeho faktur s těmi Wawrečkovými se dá dohledat, kam proudily zbývající peníze.
Kde končily peníze
Například 121 tisíc korun šlo firmě Smart Deal, jejímž vlastníkem je právě Flégl. Měla to být platba za dopravu, není ale jasné, kam a koho firma vozila. Hráčky to však nebyly. „Cestování si platila každá hráčka sama,“ popsala Radiožurnálu Karolína Kubáňová, která na Macha Lake vyhrála čtyřhru.
Kam tečou dotace v českém tenise? Stát kontrolu nevyžaduje, upozorňuje reportér
Číst článek
O rozvoz hráček se podle dohody starali Wawrečkovi lidé. „Auta nám zdarma půjčil náš sponzor a ještě nám dal sponzorský dar, protože měl na akci svoje auta vystavená. A řidiči byli naši známí,“ řekl Wawrečka. „O firmě Smart Deal nic nevím,“ dodal.
Další položka: za fyzioterapeutické služby a lékařský dozor dostaly celkem 125 tisíc korun firmy Envibal a Familio. Obě patří Fléglově manželce, první vlastní celou, druhou z poloviny.
Jenže i tyto služby podle Wawrečky zajišťovali jeho známí. „Fyzioterapeutické služby dělaly naše kamarádky a nikdo další tam nebyl. Doktora jsme si také zajistili sami a i on byl náš známý. Jeho jméno i jméno fyzioterapeutky jsme ostatně zapsali do přihlášky pro Mezinárodní tenisovou federaci. Firmu Envibal ani Familio neznám,“ řekl Wawrečka. A na dotaz, jestli na turnaji mohl být jiný lékař a on o tom nevěděl, odpověděl s nadsázkou: „To by musel sedět anonymně mezi diváky.“
Další peníze získala Vista Sport. Bylo to přesně 193 600 za videopřenosy zápasů na Macha Lake a dalších 159 917 korun za „technické zajištění“ akce. Spolumajitelem Visty Sport je opět Flégl.
Wawrečka přitom o Fléglovy streamy nežádal a ani o ně příliš nestál. „My jsme tady měli O2 TV, která dělala přenosy z posledních dvou dnů turnaje, rozhovory s hráči a významnými hosty. To pro nás bylo zajímavější a důležitější,“ říká Wawrečka. „Ale Flégl tehdy říkal: Ty streamy zajistíme my, o to se nemusíte starat,“ dodává Wawrečka. A zdůrazňuje, že Mezinárodní tenisová federace na streamech netrvala. „Z přímé komunikace s ITF nám bylo sděleno, že live streamy jsou doporučovány, ale nejsou povinné,“ řekl Wawrečka. Proč je svaz proplácel a proč právě Vistě Sport, vedení svazu ani Flégl neodpověděli.
Desítky milionů přes Fléglův spolek
Macha Lake ale není jediný turnaj. Za rok 2021 poslal svaz Fléglovu spolku přes 41 milionů na pořádání celkem 28 turnajů po celém Česku. Za dopravu na turnajích vyúčtoval Fléglův Orel pokaždé stejnou částku – 121 tisíc, ať se akce konala v České Lípě, v Praze, Pardubicích, Jablonci nebo třeba v Ostravě.
Svaz si na dotovanou akci najímal své známé. Zákon neporušil, rozhodl úřad. Co zjišťoval, ale sdělit odmítá
Číst článek
Jen v případě mistrovství Evropy čtrnáctiletých v Mostě si řekl o jinou částku: 242 tisíc, tedy přesně dvojnásobek. Za live streamy na každém turnaji si v roce 2021 účtoval vždy 169 400 korun nebo 181 500 korun. Fléglova Vista Sport navíc dostala od svazu v roce 2021 na online streamy další bezmála dva miliony korun.
Radiožurnál zaslal Fléglovi a vedení svazu dotazy: proč svaz vyplácel veřejné peníze právě spolku Orel Jednota Praha – Balkán, proč peníze inkasovaly firmy Flégla a jeho manželky a zda svaz ověřoval, jestli účtované služby skutečně proběhly. Flégl až po několika urgencích poslal e-mail s tím, že neshledává „žádný důvod pro jakoukoli vzájemnou komunikaci“. Kaderka reagoval podobně: „Nebudeme s vámi nikterak komunikovati. A to vám můžu říct za celý výkonný výbor a všechny naše pracovníky.“
Když loni v květnu Radiožurnál informace zveřejnil, svaz vydal prohlášení, v němž psal o dezinformační kampani, a oznámil, že podal trestní oznámení kvůli tomu, že informace o hospodaření tenisového svazu se dostaly na veřejnost.