Za nešetrnou těžbu dřeva 1,5 milionu. Národní park Šumava pokutoval Městské lesy Kašperské Hory

Pokutu ve výši jeden a půl milionu korun udělil národní park Šumava Městským lesům Kašperské Hory. Společnost vloni v létě těžila v okolí Pěnivého potoka dřevo velmi nešetrným způsobem, svedla přirozený potok do potrubí, zanechala v lese až metr hluboké koleje, vybudovala nelegální cestu a to všechno v chráněné zóně. Proti pokutě za nezákonný postup se kašperskohorské lesy chtějí odvolat.

Kašperské Hory Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácené dřevo, poleno, polena, kláda, klády, těžba dřeva (ilustrační foto)

Národní park vloni v září předběžným opatřením těžbu okamžitě zakázal (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová. Ta už před půl rokem pro iROZHLAS.cz řekla, že s pokutou počítá. Poukázala ale na to, že kvůli deštivému počasí neměli dřevorubci jinou možnost, jak dřevo těžit.

2:42

Národní park Šumava zahájil řízení proti lesníkům, kteří měli poškodit okolí potoka a chráněnou zónu

Číst článek

„Nebylo sucho, takže nějaké koleje se vždycky udělají. Ještě v tom velikém množství je to v podstatě nevyhnutelné. Museli jsme zasáhnout proti kůrovci,“ tvrdila Naušová.

Národní park vloni v září předběžným opatřením těžbu okamžitě zakázal, strážci zajistili stopy a zdokumentovali důkazy. Správa národního parku podle mluvčího Jana Dvořáka konstatovala, že k porušení zákona došlo.

„Například použitím intenzivních technologií při těžbě nebo k úpravám toků bez příslušných povolení. Za to mohla správa uložit přestupci pokutu do dvou milionů korun,“ vysvětlil Dvořák.

Tehdejší zásahy do krajiny vyvedly z míry experta na lesy z Hnutí Duha Jaromíra Bláhu. Ten je označil za největší poškození národního parku Šumava za uplynulých dvacet let a nadále na tom trvá.

Samotná těžba zde není zakázaná, ale lesy musí dodržovat podmínky | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„To poškození bylo mimořádně drastické, došlo i k narušení vodního režimu. Ta pokuta je spíše symbolická, navíc polovina se vrací zpátky do rozpočtu města. Cena vytěženého dříví je vyšší než zbylá část pokuty, takže se ta nezákonná těžba městu Kašperské Hory vyplatila,“ poukazuje Bláha na skutečnost, že polovina pokuty se vrací obci, na jejímž území došlo k porušení zákona.

Odvolání kašperskohorských městských lesů proti pokutě už nebude řešit národní park Šumava, ale ministerstvo životního prostředí. Hnutí Duha je účastníkem správního řízení.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme