„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
Správa národního parku vydala předběžné opatření už v srpnu. Její mluvčí potvrzuje, že tam docházelo k činnostem, které mohou být v rozporu se zákonem.
V Kašperských Horách jsou v těchto dnech mimořádně otevřeny i běžně nepřístupné prostory. V rámci Dnů Evropského dědictví se tady například až do neděle mohou lidé každé odpoledne podívat do kostela Panny Marie Sněžné, zapojit se do komentovaných prohlídek kostela svatého Mikuláše nebo navštívit podzemí radnice, které představuje nejen ojedinělý prostor, ale jeho raritou je i to, že slouží jako zimoviště netopýrů.
V Kašperských Horách se podle odhadů nachází zhruba 120 tun zlata a také zajímavé množství wolframu. Jeho dobývání, do nějž by se těžaři rádi pustili, by však narušilo přírodu i životy tamních obyvatel. Odpůrci těžby teď mohou být o něco klidnější – dvě ze tří žádostí o průzkum ložisek zlata totiž definitivně zamítlo ministerstvo životního prostředí.
Stále více prosluněných dnů dává tušit, že letošní ‚zima – nezima‘ je definitivně pryč. Ze spánku se probouzí nejen příroda, ale také některé památky. Na první letošní návštěvu zve třeba středověký hrad Kašperk.
V Kašperských Horách se konají velké městské slavnosti, které mají název Šumavské Kašperské Hory a podtitul Klostermannova Šumava, řemesla a gastronomie.
Zhruba 500 lidí dnes v Kašperských Horách na Šumavě protestovalo proti možné těžbě zlata. Bouřlivé emoce budí opět intenzivní snaha těžařů provádět průzkum ložisek zlata a wolframu. Lidé se obávají devastace šumavské krajiny. Radnice proto spolu se sdružením Šumava nad zlato svolala na dnešní odpoledne na náměstí v Kašperských Horách protestní shromáždění.
Obyvatelé Šumavy vytáhli znovu do boje proti zlatokopům. Bouřlivé emoce budí v části místních lidí snaha těžařů provádět průzkum a následně těžit v okolí Kašperských Hor zlato a wolfram. Odpůrci těžby zlata na Šumavě se potkají zítra odpoledne na náměstí v Kašperských Horách. Protestní akci svolávají místní radnice a sdružení Šumava nad zlato.
Pokud Severní Korea provede další jaderný test, mezi prvními se o něm dozvědí v Amálině údolí u Kašperských Hor na Šumavě. Už padesátý třetí rok tady funguje špičková seizmická observatoř. Přírodní i uměle vyvolané otřesy naší planety měří citlivé přístroje v bývalé štole po zlatokopech.
Šumavské zlato opět budí emoce. Podle dřívějších průzkumů je ho pod městem Kašperské Hory a v okolí až 123 tun, tedy za 130 miliard korun. A také wolfram za 20 miliard. Ložiska v chráněném území chce tentokrát prozkoumat těžební společnost Potamon GTS. Vedení města je zásadně proti, snahy zlatokopů odmítá i většina obyvatel.
Muzeum Šumavy v Kašperských Horách ukáže gotickou archu. Vzácný skříňový oltář z 15. století bude hlavním exponátem výstavy Gabreta Sancta, která začne dnes odpoledne bohoslužbou a vernisáží.