Podmínky pronájmu gripenů na jednání vlády
Dosavadní výsledky jednání o pronájmu švédských stíhaček Jas-39 Gripen posuzuje vláda. Ministerstvo obrany věří, že v rozhovorech se bude pokračovat dál. Do konce května by pak podle šéfa resortu obrany Miroslava Kostelky měla být na stole definitivní podoba smlouvy.
Přes 20 miliard korun - tak tolik by stát zaplatil za desetiletý pronájem 14 gripenů. I po dvouměsíčním jednání provázejí zamýšlený mnohamiliardový obchod nejasnosti. Po uplynutí pronájmu je pravděpodobné, že by si armáda letadla ponechala, protože k nim bude mít veškeré servisní a další zázemí. Švédská strana hovoří o tzv. zbytkové ceně, kterou by pak Česko muselo doplatit. Její výši ale zatím není nikdo z vyjednávačů schopen vyčíslit.
Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas k tomu říká: "Celá ta transakce bude výrazně dražší než pouze těch zhruba 20 miliard, tyto letouny nebudou v našem vlastnictví a další desítky miliard korun budeme muset vytáhnout ze svých kapes."
A zdaleka ne na všem se už obě strany dohodly - spory jsou hlavně v otázce offsetových programů, tedy investic a zakázek pro českou ekonomiku. Jiří Polák z Gripen týmu k tomu říká, že nesplnění těchto závazků by poškodilo pověst BAE Systems a Saabu, což prý ani jedna z těchto firem určitě riskovat nechce.
Navíc by musely platit penále - alespoň na něm se už česká a švédská strana dohodly. "Dohoda o penalizaci v případě neposkytnutí dohodnutého množství offsetů je nástroj běžně používaný ve světě."