Podmínky pronájmu gripenů na jednání vlády

Dosavadní výsledky jednání o pronájmu švédských stíhaček Jas-39 Gripen posuzuje vláda. Ministerstvo obrany věří, že v rozhovorech se bude pokračovat dál. Do konce května by pak podle šéfa resortu obrany Miroslava Kostelky měla být na stole definitivní podoba smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Přes 20 miliard korun - tak tolik by stát zaplatil za desetiletý pronájem 14 gripenů. I po dvouměsíčním jednání provázejí zamýšlený mnohamiliardový obchod nejasnosti. Po uplynutí pronájmu je pravděpodobné, že by si armáda letadla ponechala, protože k nim bude mít veškeré servisní a další zázemí. Švédská strana hovoří o tzv. zbytkové ceně, kterou by pak Česko muselo doplatit. Její výši ale zatím není nikdo z vyjednávačů schopen vyčíslit.

Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas k tomu říká: "Celá ta transakce bude výrazně dražší než pouze těch zhruba 20 miliard, tyto letouny nebudou v našem vlastnictví a další desítky miliard korun budeme muset vytáhnout ze svých kapes."

A zdaleka ne na všem se už obě strany dohodly - spory jsou hlavně v otázce offsetových programů, tedy investic a zakázek pro českou ekonomiku. Jiří Polák z Gripen týmu k tomu říká, že nesplnění těchto závazků by poškodilo pověst BAE Systems a Saabu, což prý ani jedna z těchto firem určitě riskovat nechce.

Navíc by musely platit penále - alespoň na něm se už česká a švédská strana dohodly. "Dohoda o penalizaci v případě neposkytnutí dohodnutého množství offsetů je nástroj běžně používaný ve světě."

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme