Podle soudu musí úřady vrátit kvůli úklidu odtažené auto na místo
Organizace, které spravují ulice, musí vracet auta odtažená kvůli čištění zpět. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, když řešil případ ženy, které v roce 2005 odtáhli v Praze nepojízdný vrak auta na parkoviště Jinonicích. Zůstalo tam téměř dva roky a Správa služeb hlavního města Prahy pak chtěla po ženě parkovné přes 132 tisíc korun. Podle Nejvyššího soudu byl ale tento postup chybný.
Soud zdůrazňuje, že rozhodnutí se týká jen případů, kdy jde o dočasnou uzavírku komunikace, tedy čištění, nebo opravu. Nevztahuje se na případy, kdy je auto odtaženo a zaparkováno na jiném místě kvůli spáchání dopravního přestupku.
O rozhodnutí Nejvyššího soudu mluvil na Radiožurnálu Václav Bystrianský, provozní náměstek Správy služeb hlavního města Prahy
Rozsudek také majitele vozidla nezbavuje povinnosti zaplatit náklady spojené s odtahem a následným vrácením vozidla na místo.
Dále tedy platí, že parkující je povinen sledovat značení s dočasným zákazem stání. Jen ten, kdo vozidlo odtáhl, jej nesmí umístit na hlídaném parkovišti déle, než je nezbytně nutné.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu pro nás bude technicky hodně náročné. Zatím si neumím představit způsob vracení vozidel na původní místo. Kdo Prahu zná totiž ví, že po skončení čištění se ulice velice rychle znovu zaplní auty. Původní místo tak může být již zabráno,“ říká Václav Bystrianský, provozní náměstek Správy služeb hlavního města Prahy a dodává:
„Budeme to ale muset nějakým způsobem zabezpečit. Pro občany to ale bude znamenat to, že budou platit vyšší částku za odtah.“
Správa služeb hlavního města Prahy bude zvažovat ústavní stížnost na rozhodnutí Nejvyššího soudu.