Seriál Kraje 2024, díl třetí: Plzeňský kraj | Zdroj: Koláž iROZHLAS, Pixabay

Plzeňský kraj:
region na západě se pyšní pivem i průmyslem, trápí ho ale skryté vnitřní rozdíly

Plzeň | Jakub Grim, Jan Boček a Petr Kočí |

Čtěte celý článek

Na jedné straně ekonomický motor v podobě Plzně, na druhé straně zaostávající periferní regiony. Plzeňský kraj se na české poměry potýká s mimořádně velkými vnitřními rozdíly. Jak ukazuje analýza iROZHLAS.cz a Radiožurnálu, volební výsledky dnešní vlády a opozice toto vnitřní rozštěpení kopírují. Současné opozici se nejvíce daří na Tachovsku, které se postupně změnilo v oblast montoven a překladišť, kde vedle místních ve velkém pracují i cizinci.

Na rozdíl od sousedního Karlovarského nebo Jihočeského kraje, které do značné míry trpí kvůli obtížné dopravní dostupnosti z centra republiky, se za hodinu dostanete snadno z Prahy do Plzně autem i vlakem.

Třetí díl třináctidílného předvolebního seriálu Kraje 2024 se věnuje kraji s obrysem ve tvaru srdečního svalu. Ten protíná dopravní tepna – dálnice D5 – a pyšní se dlouholetou tradicí pivovarnictví i strojírenství.

2:04

Jihočeský kraj: řídce osídlený a od zbytku země ‚odříznutý‘ region, na který jsou místní hrdí

Číst článek

Pilsner Urquell je největší český pivovar a původně plzeňské byly i Škodovy závody, velký hutní a strojírenský koncern patřící mezi klíčové československé průmyslové podniky. Dodnes ve městě působí i pokračovatel světoznámé značky – Škoda Transportation.

Jenže sociální a ekonomická síla směrem od centra k periferii třetího největšího českého kraje slábne. Upozorňuje na to i Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Podle něj jde o jeden z vnitřně nejvíce různorodých krajů.

„Na Plzeňský kraj se v debatách o problémech, jakými trpí třeba Ústecký nebo Moravskoslezský, trochu zapomíná. V podstatě má ale stejné problémy, akorát to není vidět, když se kraje průměrují,“ popisuje politolog, který se zabývá datovou analýzou, lokální a regionální politikou a volebním chováním.

Silná Plzeň

Tak například: Plzeňský kraj v HDP na hlavu patří mezi ty nejbohatší. Ale zbytek kraje vytahuje výš právě Plzeň a její okolí. Je důležité také podotknout, že čtvrté největší české město má 186 tisíc obyvatel a celá jeho aglomerace přes 300 tisíc, což dělá polovinu obyvatel celého kraje.

Čtvrté největší město Plzeň má 186 tisíc obyvatel a celá jeho aglomerace přes 300 tisíc, což dělá polovinu obyvatel celého kraje | Zdroj: ČSÚ
Čtvrté největší město Plzeň má 186 tisíc obyvatel a celá jeho aglomerace přes 300 tisíc, což dělá polovinu obyvatel celého kraje | Zdroj: ČSÚ

Podobně jako v jiných krajích i v Plzeňském je podpora stran vládní pětikoalice nejvyšší v metropoli. Plzeňský kraj odpovídá celorepublikovému trendu i v podpoře stran současné opozice, která je znatelně vyšší ve venkovských periferních regionech.

49:25

Středočeský kraj: prestižní volební kolbiště s nejbohatšími regiony i ‚vnitřními Sudety‘

Číst článek

Z dat můžeme, stejně jako u Středočeského kraje, vypozorovat jasnou souvislost mezi podporou vládních stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a Starostů a nízkou úrovní indexů destabilizující chudoby (míra exekucí, bytové nouze a sociálního vyloučení) a socioekonomického znevýhodnění (nižší vzdělání a nezaměstnanost). A na druhé straně naopak vyšší podporu současné opozice ANO, ČSSD/SOCDEM, KSČM a SPD s oblastmi, kde jsou výše zmíněné patologické jevy silnější.

V Plzeňském kraji byly v minulých krajských volbách v roce 2020 kromě samotné metropole strany současné vládní pětikoalice nejsilnější v Horažďovicích či Nýřanech. Historicky je v kraji kromě plzeňského zázemí silná pravice i na jihu, zatímco levicové či populistické strany jsou nejsilnější na Tachovsku a v dalších perifernějších částech kraje.

„Plzeňský kraj, který je jinak brán jako bohatý a volící spíše pravicově, má kromě Plzně i okresy, kde se lidem nežije úplně nejlépe a jsou tam strukturální problémy. Typicky Tachovsko,“ přitakává politolog Lysek.

V mikroregionech Tachov a Stříbro jsou nejvyšší hodnoty indexu destabilizující chudoby a jedno z nejvyšších socioekonomických znevýhodnění v regionu, což se jasně odráží i ve volebních výsledcích. V krajských volbách 2020 tam strany současné vlády získaly v součtu jen lehce přes 40 procent, zatímco současná opozice přes 50 procent.

3:02

Tachovské školky praskají ve švech. Řešit musí i ukrajinské děti

Číst článek

Jenže proč se severozápad Plzeňského kraje zbytku tam vymyká?

Problematické Tachovsko

Za komunismu byl celý kraj přezdíván „Pevná hráz socialismu a míru“, po pádu režimu zůstal baštou komunistů právě region v podhůří Českého lesa. Na Tachovsku KSČM tradičně dosahuje svých nejlepších výsledků.

Samotné město Tachov v posledních letech překotně roste. V roce 2006 byla kompletně dostavěna dálnice D5 spojující Prahu a Plzeň s Bavorskem, což značně podpořilo hospodářský rozvoj regionu. Dříve zhruba 11tisícové město od té doby o několik tisíc narostlo a velkou část obyvatelstva regionu tvoří cizinci.

Podle tachovského úřadu práce v tomto 50tisícovém okrese pracuje asi 13 tisíc agenturních pracovníků ze zahraničí. Nejčastěji Slováci, Ukrajinci, Rumuni a Bulhaři.

Tachovsko a Plzeň jsou oblasti s nejvyšším počtem cizinců v Plzeňském kraji | Zdroj: ČSÚ
Tachovsko a Plzeň jsou oblasti s nejvyšším počtem cizinců v Plzeňském kraji | Zdroj: ČSÚ

Ty do Tachovska nalákaly nové pracovní příležitosti. Po dobudování dálničního spojení začaly v okolí D5 vznikat velké průmyslové parky plné logistických hal, skladů a továren. Ty největší pak mezi Tachovem a Borem u Tachova.

Velké firmy do bavorského příhraničí láká levná pracovní síla a výrazně nižší nájmy ve srovnání se sousedním Německem, které je doslova za humny.

Právě rozlehlé industriální parky na Tachovsku do značné míry vyřešily dříve vysokou nezaměstnanost. Dnes je v regionu práce relativně dost, nabídky mnohonásobně převyšují počet nezaměstnaných. Firmy v průmyslových parcích nejčastěji hledají montážní dělníky, skladníky či řidiče kamionů. Současná krajská politická reprezentace se ale vesměs shoduje v tom, že další průmyslové haly už v regionu nechce.

S výše popsaným prudkým populačním nárůstem se vážou kapacitní problémy ve zdravotnictví i školství, schází i dostatek bytů, agenturní dělníci tak často bydlí na více či méně legálních ubytovnách. K dalšímu značnému přírůstku lidí s cizím státním občanstvím do regionu došlo po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, kdy přišly další stovky až nižší tisíce Ukrajinců.

V regionu navíc chybí učitelé a o místa v mateřských i základních školách je velký boj. Městu se nedaří dostatečně rychle navyšovat kapacity i proto, že často nedosáhne na potřebné dotace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V celém Plzeňském kraji je aktuálně v mateřských školách 127 dětí uprchlíků. Poslechněte si víc

„Dotační program je vypsán tak, že je pouze pro velká města, podle počtu obyvatel žijících ve městě. Protože jsme malé město a nikdo nebere v úvahu průmyslovou zónu, která tady je, tak nemáme možnost na tu dotaci dosáhnout,“ stěžoval si Českému rozhlasu v roce 2022 tehdejší starosta Ladislav Macák.

Kromě nedostatku míst ve školách trápí Tachovsko i špatné výsledky žáků, které jsou jedny z nejhorších v celé republice. „Pro celé Tachovsko je výzvou správně integrovat cizince, už teď jsou v tamních školách problémy s tím, že je tam velký podíl dětí, které neumí česky,“ upozorňuje politolog Lysek. Podle agentury PAQ Research je na Tachovsku dokonce 11,7 procenta žáků, kteří nedokončí základní vzdělání.

Region navíc bojuje i s exekucemi, dle Mapy zadlužení je v Tachově a Stříbře bezmála devět procent místních v exekuci, přičemž průměrně má každý dlužník na sobě pět a půl exekucí. Problémy trápí i bohatší a rozvinutější části kraje. Loni například po šedesáti letech kvůli nedostatku pediatrů zavřela porodnice ve Stodu poblíž Plzně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co bude se zdravotníky z novorozeneckého oddělení a porodnice? Poslechněte si

Podle předsedy představenstva Zdeňka Švandy narazila nemocnice při shánění pediatrů i na jejich nepřiměřené mzdové nároky. „Finanční představy vážných uchazečů, se kterými jsme hovořili, byly pro nás absolutně nereálné. Setkali jsme se pro představu i s požadavkem na mzdu čtvrt milionu měsíčně, a to dokonce i od zájemce bez plné atestace. To žádný příčetný a odpovědný manažer nemůže akceptovat, navíc v porodnici, kde se v průměru narodí jedno dítě denně,“ popsal pro Český rozhlas.

Neobvyklá koalice

V krajských volbách 2020 zvítězilo hnutí ANO před koalicí ODS a TOP 09, s odstupem za nimi byli Starostové s podporou Zelených a PRO Plzeň, čtvrtí Piráti a do zastupitelstva se dostala ještě SPD, ČSSD a KSČM.

Koalici nejprve složili zástupci ODS, TOP 09, Starostů a Pirátů a hejtmankou se stala Ilona Mauritzová (ODS), po roce fungování se ale koalice zkraje roku 2022 rozpadla a nové krajské spojenectví složilo ANO, Starostové a Piráti v čele se Rudolfem Špotákem (Piráti).

Piráti původní koalici vypověděli kvůli tomu, že si ODS a TOP 09 dle nich „na sílu“ prosadila do představenstva Klatovské nemocnice kontroverzního místopředsedu krajské ODS Romana Jurečka, kritizovali také kumulaci uvolněných funkcí u dvou zastupitelů ODS.

Plzeňský kraj i jeho hlavní město jsou tak příkladem jinak poměrně vzácné spolupráce hnutí ANO s vládními liberály ze Starostů a Pirátů.

Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity předpokládá, že po letošních volbách může být skládání krajských koalic komplikovanější. „Vznik většiny v roztříštěné mozaice bude těžký, a to povede k tomu, že politicky to bude někdy takříkajíc napříč linií vláda-opozice,“ domnívá se.

hejtmani Plzeňského kraje

  • Petr Zimmermann (ODS), 2000–2008
  • Milada Emmerová (ČSSD), 2008–2010
  • Milan Chovanec (ČSSD), 2010–2014
  • Václav Šlajs (ČSSD), 2014–2016
  • Josef Bernard (ČSSD), 2016–2020
  • Marcela Krejsová (ODS), 2020 (jako 1. náměstkyně dočasně vykonávala funkci hejtmanky)
  • Ilona Mauritzová (ODS), 2020–2022
  • Rudolf Špoták (Piráti), od 2022

Souboj o Plzeň

Průzkum agentury STEM/MARK zkoumající popularitu a známost hejtmanů v dubnu 2023 změřil Špotáka jako nejméně známého hejtmana. V kraji jej znalo jen 22 procent respondentů.

„Při otázce na známost hejtmanů z jiných krajů je hodnota velmi nízká. (…) Lidé si zároveň v tomto ohledu někdy pletou hejtmany s primátory či starosty. Méně známí hejtmani by se měli více zviditelnit a udělat něco, díky čemuž si je budou voliči pamatovat – pokud chtějí uspět ve volbách,“ hodnotil výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK.

Na podzim se Špoták svou nevelkou známost pokusil vylepšit ohlášenou kandidaturou na předsedu Pirátů. „Na rozdíl od svých kolegů jsem měl rok a půl hendikep vejít ve známost, protože jsem do funkce nastupoval až v únoru roku 2022,“ vysvětloval tehdy ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Nakonec o post lídra Pirátů nezabojoval, nezískal nominaci, post hejtmana ale i tak obhajuje.

V hodnocení práce krajského vedení v čele s hejtmanem se Plzeňský kraj zařadil do průměru. Čtyři procenta respondentů jej vnímají jako velmi dobré, dalších 39 jako spíše dobré.

Rudolf Špoták na setkání hejtmanů s prezidentem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Rudolf Špoták na setkání hejtmanů s prezidentem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hnutí ANO letos vede do voleb poslanec Kamal Farhan, na sedmém místě kandidátky je i primátor Plzně Roman Zarzycký. Lídrem koalice ODS a TOP 09 je krajský zastupitel Jan Šašek a na čtvrtém místě figuruje ministr kultury Martin Baxa (oba ODS).

Starosty vede náměstek hejtmana a místopředseda hnutí Pavel Čížek, dvojkou je bývalý hejtman a dnešní náměstek a poslanec Josef Bernard a třeba na 47. místě kandidátky je bývalý senátor a režisér dokumentů o přírodě Václav Chaloupek.

Koalici lokálního hnutí PRO Plzeň a KDU-ČSL s podporou Svobodných vede plzeňský zastupitel Jiří Klečka (PRO Plzeň) a spojenectví SPD a Trikolory poslankyně Marie Pošarová (SPD).

kandidující subjekty

  • DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT, lídryně Blanka Filipová (DSZ)
  • Přísaha, lídr Jiří Frei (Přísaha)
  • Piráti, lídr Rudolf Špoták (Piráti)
  • Koruna Česká (monarch.strana), lídr Luděk Krčmář (Monarchiste.cz)
  • Stačilo! (KSČM, SD-SN a ČSNS), lídr Jiří Valenta (KSČM)
  • ANO 2011, lídr Kamal Farhan (ANO)
  • Čistý a bezpečný kraj, lídr Jiří Štěpánek (DSSS)
  • Starostové a nezávislí s podporou Zelených a Občanů patriotů, lídr Pavel Čížek (STAN)
  • Sociální demokracie, lídr Václav Šimánek (SOCDEM)
  • SPD a Trikolora, lídryně Marie Pošarová (SPD)
  • ODS a TOP 09, lídr Jan Šašek (ODS)
  • PRO Plzeň a KDU-ČSL s podporou Svobodných, lídr Jiří Klečka (PRO Plzeň)
  • Lepší život pro lidi, lídr Jiří Fejt (LŽPL)

Jakub Grim, Jan Boček a Petr Kočí

Související témata: Plzeňský kraj, Plzeň, Tachov, Tachovsko, Kraje 2024, Krajské volby 2024, Pilsner Urquell, Rudolf Špoták, Kamal Farhan, Josef Bernard, Pavel Čížek, Marie Pošarová, Krajské a senátní volby 2024