Pětina lidí zaznamenala dezinformaci o ukrajinském původu vraha z Klánovického lesa, říká průzkum
Pravidelný průzkum observatoře CEDMO Trends se zaměřuje na misinformace a dezinformace ve společnosti. Zjistil, že mezi dotazovanými třemi tisíci respondenty, staršími šestnácti let, zhruba pětina zaznamenala dezinformaci o ukrajinském původu vraha z Klánovického lesa. Uvádí také, že téměř každý pátý člověk věří, že prosincová střelba na filozofické fakultě mohla být zinscenované dílo s cílem zpřísnění zbraňové legislativy.
Informace o ukrajinském původu vraha z Klánovického lesa, který v polovině prosince zabil dvaatřicetiletého muže a dvouměsíční holčičku, se donesla ke 21 procentům respondentů průzkumu, což byl nejvyšší dosah ze všech zkoumaných dezinformací. Nejčastěji šlo o mladší lidi s každodenním přístupem na internet a nižším vzděláním.
ROZDÍL MEZI DEZINFORMACÍ A MISINFORMACÍ
Dezinformace = Systematické a úmyslné klamání
Misinformace = Neúmyslně nesprávná informace
Druhý nejvyšší dosah měla lež o tom, že střelba na filozofické fakultě byla pouze zinscenované divadlo s cílem změny a zpřísnění zbraňové politiky. Této dezinformaci věřilo osmnáct procent dotazovaných (v dotazníku ji označili za „zcela věrohodnou“ a „spíše věrohodnou“).
Obě dezinformace šířily zhruba dvě procenta lidí dále (nejčastěji lidé bez maturity, lidé z Prahy a Středních Čech a opět každodenní uživatelé internetu).
Dezinformační trend
Z provedených deseti průzkumů CEDMO Trends, které u nás provádí s měsíční periodicitou výzkumná agentura Median, vyplývá, že klesá počet těch, kteří si uvědomují kontakt s dezinformacemi. Současně roste množství lidí, kteří ztrácí důvěru v pravdivé informace.