Oprávněnost odposlechů a jejich možný politický podtext prošetří několik institucí
Odposlechy politiků a novinářů v souvislosti s únikem takzvané Kubiceho zprávy prověří v nejbližších dnech hned několik institucí. Patří mezi ně například Národní bezpečnostní úřad, nové vedení Inspekce ministra vnitra, městské státní zastupitelství a Obvodní soud pro Prahu 5. O doplnění informací k okolnostem, za kterých byly odposlechy nařízeny, požádala i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Každá instituce bude v rámci svých kompetencí zjišťovat, jestli byly odposlechy nařízeny oprávněně a pátrat po jejich případném politickém podtextu.
"Upřesnění okolností, za nichž byly odposlechy nařízeny. Vysvětlení určitého časového nesouladu mezi vznikem podezření z trestného činu, nařízením odposlechů a jejich ukončením," řekl o doplňujících informacích, které si vyžádala Vesecká mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství František Tlapák.
Ministr spravedlnosti Jiří Poslpíšil má za úkol najít řešení, jak prověřit, zda soudce při nasazení odposlechů nepochybil a zda tím neutrpěla soudcovská nezávislost. Chystá také expertní komisi, která bude mít za úkol prověřit současnou právní úpravu odposlechů a upravit ji tak, aby byla v souladu se standardy základních lidských práv a svobod. Podle mluvčího ministerstva Pavla Staňka se zaměří především na osoby, které byly odposlouchávány jen proto, že patří k blízkému okolí sledované osoby.
"Je to například poprvé, kdy se osoba, která je nepřímo odposlouchávaná v souvislosti s odposlechem konkrétní osoby, dozví následně o tom, že byla odposlouchávána. Nejen, že by se měla možnost o tom dozvědět, ale vlastně měla by mít následně i možnost prostřednictvím soudu přezkoumat správnost a zákonnost postupu orgánů činných v trestním řízení, zda ty odposlechy byly činěny řádně," řekl Českému rozhlasu Staněk.