Vstup do Jeseníků je omezený. ‚Množství neorganizovaných lidí může škodit,‘ řekl hejtman

Návrh na omezení vstupu do Jeseníku a okolí vzešel od hasičů a policistů | Foto: Jana Karasová | Zdroj: Český rozhlas

Olomoucký kraj v pátek v poledne omezil vstup do záplavami zdevastovaného Jeseníku a několika okolních obcí. Hejtmanství tak chce předejít nekontrolovanému přílivu velkého množství dobrovolníků i zvědavců, který by mohl o víkendu výrazně zkomplikovat záchranné a úklidové práce. Informaci získala redakce z nařízení, které vydal hejtman Josef Suchánek (STAN). Nejvyšší povodňový stupeň je stále na řekách Lužnice a Nežárka v jižních Čechách.

Sledovali jsme online Olomouc (Aktualizováno: 13:32 20. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Jeseníku a okolních obcí se v příštích dnech dostanou pouze předem zaregistrovaní dobrovolníci, místní lidé, jejich příbuzní, hosté ubytovaní v tamních hotelech a penzionech, příslušníci integrovaného záchranného systému, vojáci, zaměstnanci jesenických firem či lidé vykonávající činnosti spojené se zajištěním voleb. Na přístupových silnicích jsou už policejní kontroly. Za porušení nařízení hrozí pokuta. Opatření platí do odvolání.

Sbírky na pomoc zasaženým povodněmi

  • Adra: 66888866/0300 či web
  • Charita ČR: 44665522/0800 či sms, web
  • Český Červený kříž: 333999/2700 nebo web
  • Člověk v tísni: 72027202/0300, web
  • Diakonie: 2100691426/2010 nebo sms, web
  • Potravinové sbírky lze najít na webu
  • Donio: sbírku lze najít na webu

Olomoucký hejtman po katastrofálních záplavách vyhlásil stav nebezpečí. Návrh na omezení vstupu do Jeseníku a okolí vzešel od hasičů a policistů, dnes ho projednal krizový štáb Olomouckého kraje.

Rozhodnutí omezit vstup do Jeseníku a okolí opřel Suchánek o krizový zákon a zdůvodnil jej tím, že případný příjezd tisíců neregistrovaných dobrovolníků by zablokoval přístupové cesty, což by omezilo průjezd záchranných složek. Silnice na Jesenicku jsou navíc po povodních poničené, poškozeno bylo mnoho mostů a na řadě míst je průjezd automobilů rizikový. Nařízení má v oblasti omezit také povodňovou turistiku.

„Hrozí, že kvůli velkému zájmu lidí, kteří se neorganizovaně v dobré víře snaží pomáhat, by mohlo neorganizované velké množství lidí celému procesu uškodit,“ potvrdil pro Český rozhlas Suchánek.

Silnice na Jesenicku nyní využívají především složky integrovaného záchranného systému, které po nich dopravují humanitární pomoc. Po silnicích jezdí také těžká technika, která pracuje na obnově území. V horském regionu likviduje povodňové škody více než 600 hasičů a vojáků, kteří používají 240 kusů těžké hasičské a armádní techniky.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Pojistné události

Pojišťovny měly do čtvrtečního večera nahlášeno z rozsáhlých povodní, které zasáhly Česko minulý víkend, 35 000 pojistných událostí za pět miliard korun. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven. Nahlášené případy postupně přibývají s tím, jak se lidé vrací do svých domovů a zjišťují rozsah škod. Škodám dominují poškozené domy a vytopené domácnosti.

Pojišťovny zrychlily dočasně proces likvidace povodňových škod. U méně závažných případů nyní není nutná fyzická účast likvidátora či technika. Po poškozených klientech chtějí především dostatečnou fotodokumentaci škody a pečlivý soupis poškozených věcí. Klientům vyplatily první desítky milionů korun.

Pojištěné škody, které způsobily v minulých dnech katastrofální záplavy, dosáhnou podle prvních odhadů České asociace pojišťoven 17 miliard korun. Půjde tak zřejmě pro pojišťovny o druhou největší katastrofu. Pro pojišťovny byly největší katastrofou v historii ČR, tedy od roku 1993, rozsáhlé povodně, které zasáhly Česko v srpnu 2002.

Nejvyšší povodňový stupeň

Nejvyšší povodňový stupeň platí na Lužnici na třech místech pod rybníkem Rožmberk. Jedná se o Frahelž, Klenovice a Bechyně. Kapacita Rožmberku se v úterý naplnila. Od té doby přetéká bezpečnostním přelivem, což zvýšilo odtok z rybníka.

Nejvyšší povodňový stupeň je také stále v Hamru na Nežárce a na Hamru v Nové řece. Jedná se o místa, kudy teče voda z Lužnice odkloněná před Rožmberkem.

Hladiny Nežárky i Lužnice budou klesat pozvolna a předpoklad je, že ještě několik dní zůstanou na povodňových stupních. Je to dáno mírným spádem Lužnice, kdy voda neteče tak rychle jako například v horských oblastech. Kromě toho rychlejšímu odlivu brání i fakt, že se řeka rozlila do luk a polí, což proud také zpomaluje.

Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v Česku.

ava, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme