Odbory přemýšlejí, zda se nepřipojí k Holešovské výzvě
Odbory nevylučují připojení k Holešovské výzvě volající po odchodu vlády a prezidenta. Na konkrétní spolupráci se ale zatím nedohodli. Odbory o ní budou jednat dnes dopoledne, kdy se také poradí nad vlastními protesty proti úsporné politice vlády.
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je kromě vyjádření nespokojenosti důležité také nabídnout řešení.
„Kéž by lidi přišli. Myslím si, že je potřeba, aby lidé zvedli hlavu a začali skutečně přemýšlet o tom, co se tady v České republice připravuje. Ale hlavně popřemýšlet nad tím, jaká jsou východiska. Myslím si, že některé náměty jsou naivní, ale je potřeba tomu nechat čas,“ řekl Zavadil.
Politolog Lukáš Jelínek připojení odborářů neočekává: „Myslím si, že odbory jako sofistikovaná struktura budou velmi váhat, jestli podpoří hnutí, které má ve svých cílech nejenom odchod vlády, prezidenta, ale také třeba zrušení politických stran. Myslím si, že pro takové nápady je nereálné získat podporu a že se k tomu odbory neodhodlají. U nich se předpokládá, že se pohybují v rámci ústavněprávního uspořádání, které zde máme.“
Autoři Holešovské výzvy trvají na odchodu vlády a prezidenta. Po odchodu vlády má být podle nich jmenovaná dočasná vláda odborníků a mají začít přípravy spravedlivějších voleb. holešovskou výzvu už podpořily tisíce lidí. Minulý týden se sešli na demonstracích v několika městech.
„Výzva je zajímavá tím, že dokázala postavit na nohy spoustu lidí, kteří byli zatím poměrně dost apatičtí k projektům, které rozjížděli odbory, studenti nebo jednotlivé zájmové a sociální skupiny v české společnosti. Oni dali dohromady jakéhosi nejnižšího společného jmenovatele, který dokázal stáhnout do ulic celou řadu lidí, kteří si jinak rádi zanadávali po hospodách nebo u televize,“ hodnotí Holešovskou výzvu Jelínek. Její cíle však podle něho šanci na úspěch nemají.