Ústavní soud se zastal vězně, který odmítl poskytnout vzorek moči pod dohledem zdravotní sestry

Ústavní soud se zastal muže, který ve vězení odmítal poskytnout vzorek moči pod dohledem zdravotní sestry. Soudci v nálezu zdůraznili právo na zachování důstojnosti člověka. Bylo by vhodnější, kdyby se odběr odehrál v odděleném prostoru pod dohledem osoby stejného pohlaví, plyne z nálezu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Vězeňská služba ČR

Důvodem odběru moči bylo podezření z užívání návykových látek ve výkonu trestu. Vězňův opakovaný nesouhlas se způsobem odběru vedl k jeho dalšímu odsouzení za maření výkonu úředního rozhodnutí. V roce 2014 dostal šest měsíců nepodmíněně. Ústavní soud ale rozsudek zrušil, případ musí znovu projednat Okresní soud Brno-venkov. Justice se s mužovými připomínkami dostatečně nevypořádala.

Vězeň má právo na kontakt s dětmi, zdůraznil Ústavní soud v novém nálezu

Číst článek

Ústavní soudci zdůraznili, že pokud existuje důvodné podezření z užívání drog ve věznici, je povinnost odevzdat vzorek moči v souladu s ústavou. Nejde o závažný zásah do lidského organismu, proto se na něj nevážou tak přísné požadavky jako na odběr jiného biologického materiálu.

Dozor při poskytování vzorku moči ale přesto může vést k narušení soukromí a důstojnosti, jehož intenzitu pociťuje každý vyšetřovaný jinak - zcela subjektivně.

„Z hlediska ústavnosti neobstojí jiný postup než vyhovění požadavku vyšetřované osoby, aby v prostoru, jehož účelem je zachování jinak z povahy věci omezeného soukromí v podmínkách výkonu trestu odnětí svobody, byla při takovém intimním tělesném úkonu přítomna osoba stejného pohlaví,“ stojí v právní větě nálezu.

Ústavní soud v nálezu zdůraznil, že svým rozhodnutím nepředjímá výsledek celého znovuotevřeného trestního řízení. „Současně si je ve věci rozhodující senát Ústavního soudu vědom podmínek, ve kterých se takové kontroly provádějí, a zejména pak významu a nutnosti preventivních opatření a zásahů pracovníků vězeňské služby vzhledem k tomu, jaké nebezpečí je s požíváním omamných a psychotropních látek ve vězeňském prostředí spojeno,“ napsali soudci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme