O plošném očkování kvůli povodním se v tuto chvíli neuvažuje
Některé zdravotní pojišťovny nabízejí zvýhodněné nebo bezplatné očkování proti žloutenkám. A to buď pacientům v záplavových oblastech, nebo všem svým klientům. Proti hepatitidě A a B se jinak běžně povinně očkují lidé z integrovaného záchranného systému jako hasiči, záchranáři nebo policisté.
Radiožurnál o tom mluvil s profesorem Romanem Prymulou, předsedou České vakcinologické společnosti.
Doporučil byste lidem ze zaplavených území teď očkování proti žloutence?
„V České republice je v tuto chvíli riziko žloutenky - nebo hepatitidy A, chcete-li - poměrně nízké. My tady máme málo zdrojů, takže ani tato epidemická situace nebo epidemiologicky závažná situace, kdy došlo ke zhoršení hygienických podmínek, nepovede podle mého názoru k nějakému navýšení.“
O očkování v zaplavených oblastech mluvil v Ranním Radiožurnálu předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula
„Nicméně očkování proti hepatitidě A je určitě namístě. Takže tam, kde jednotliví zájemci budou o toto usilovat, mohou se díky pojišťovnám a jejich programům k očkování dostat. Jinak obecně, my nebudeme prosazovat v tuto chvíli nějaké plošné mimořádné očkování v České republice.“
Když se ale rozhodnu, účinkuje to očkování hned, když dostanu vakcínu? Chrání mě okamžitě?
„Ten účinek u virové hepatitidy A je skutečně poměrně rychlý, my tuto vakcínu používáme i postexpozičně, to znamená v momentu, kdy už člověk dojde ke kontaktu s nákazou a dá se takto chránit. Jinak, určitě protilátky nabíhají od 14. dne a po jedné dávce už je člověk chráněn.
Hlavní hygienik vyzval lidi, aby si zkontrolovali očkování proti tetanu. Hodně lidí si ale nepamatuje, kdy tuto vakcínu naposled dostali. Jak to můžou zjistit?
„U tetanu je to riziko ještě menší, tam se jedná v podstatě o situaci, kdy se někdo poraní. Nemyslím, že riziko u tetanu bude stoupat právě u záplav. Pouze v tom slova smyslu, že když tam dochází k nějakým sanačním pracím, tak se člověk samozřejmě může mnohem častěji poranit než při běžném životě. V tom je to vyšší riziko.“
„Co se týká zpětného zjišťování, existuje určitá evidence a praktický lékař by měl alespoň tušit, kdy ten dotyčný jedinec byl naposledy očkován, a kdy by tedy měl být přeočkován.“