Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Důvodem by mělo být vyšetřování Čapího hnízda. O co v celé kauze běží? Server iROZHLAS.cz nabízí podrobné vysvětlení.

Otázky a odpovědi Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

O co v kauze jde?

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku. Leží necelých padesát kilometrů od Prahy na území Kačerovy Lhoty, osady zaniklé v důsledku třicetileté války, bývalého dvora Semtín a lihovaru z roku 1875.

Policie žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Jsme jak v 50. letech, řekl šéf ANO

Číst článek

Areál nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda. S výjimkou ekocentra, které je v zimě uzavřeno, je celý areál otevřen celoročně a nabízí pořádání firemních akcí, svateb či rodinných oslav.

Problém souvisí s okolnostmi okolo čerpání dotací z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Policie začala Čapí hnízdo prošetřovat kvůli podezření, že firma Agrofert (patřící jednomu z nejbohatších Čechů a nyní předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Sám Andrej Babiš ale řekl, že si není vědom žádného pochybení.

Jak vznikala farma Čapí hnízdo?

V roce 2006 začaly práce na rekonstrukci areálu. Z něj má vyrůst „zázemí pro nadstandardní ubytování, pořádání firemních akcí i trávení volného času“.

Od počátku nebylo jasné, komu areál patří. Majitelé akcií společnosti Farma Čapí hnízdo byli od začátku roku 2008 anonymní. Společnost ale vznikla přejmenováním ze společnosti s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofert, která se nejprve přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti," řekl Andrej Babiš v říjnu 2013. Ve statutárních orgánech společnosti nicméně působili lidé spojení s Agrofertem, sídlila v budovách patřících společnosti Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert. V únoru 2008 podle Babiše také podepsal Agrofert s farmou dohodu o budoucí spolupráci.

Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. Už v té době byla v médiích běžně spojována s Andrejem Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Ve filmu Matrix AB režiséra Víta Klusáka nicméně předseda hnutí ANO říká, že „to je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel.“

Podle něj skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu" v listopadu 2013. V červnu 2014 zaniká společnost Farma Čapí hnízdo poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s již zmíněnou firmou Imoba.

Jaká byla dotace a pro koho byla původně určena?

Farma čerpala dotaci 50 milionů korun. Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 20. srpna 2008. Stejný den byly podpořeny v podobné výši i projekty v zámeckém hotelu Chateau Mcely nebo ve sportovním centrum Monínec.

'Věřím, že se to vysvětlí,' reaguje Vondráček z ANO na policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem

Číst článek

Dotace z programu byly určeny pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Jako součást velkého a ziskového holdingu Agrofert by farma jako taková těžko měla na dotaci nárok.

Jejím udělením se už v roce 2010 zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána právě jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by podporu nikdy nezískala.

Babiš trvá na tom, že v době podání žádosti o získání evropské dotace neměl s Čapím hnízdem nic společného, existuje ale podezření, že to nemusí být pravda a že nebo přinejmenším lidé kolem něj mohli stát za celým "nápadem", jak získat dotaci 50 milionů korun.

Jak kauzu vysvětloval Andrej Babiš?

Nejdříve tvrdil, že s Čapím hnízdem nemá nic společného ani neví, komu patří. V říjnu 2013 pro týdeník Respekt ještě dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu. V březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o dotace, nechce ho ale prozradit. Ke kauze také vydal prohlášení.

PŘEHLEDNĚ: Jak Andrej Babiš poslancům vysvětloval Čapí hnízdo

Číst článek

„Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky. Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? No, protože jsem nechtěl ohrozit moje děti, svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně,“ prohlásil v Poslanecké sněmovně během mimořádné schůze právě k Čapímu hnízdu.

Kdo možný dotační podvod vyšetřuje?

Na konci roku 2015 server Aktuálně.cz informuje, že dotace na farmu prověřují kriminalisté Odboru hospodářské kriminality pro podezření z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Trestní oznámení pro podezření na dotační podvod přišlo na státní zastupitelství koncem listopadu. Žalobci dospěli k tomu, že trestní oznámení může mít reálné základy, a postoupili ho těsně před Vánoci policii. Krátce po Novém roce se do kauzy pustil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

Sněm ANO, Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Letos v květnu šéf úřadu Giovanni Kessler řekl, že OLAF své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo uzavře do konce letošního roku. O podrobnostech vyšetřování, které úřad vede, hovořit nechtěl. Dobře informovaný zdroj z OLAF následně věc označil za "komplexní a citlivý" případ.

Jak kauzu řešila Poslanecká sněmovna?

Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala 11. března 2016 oznámili, že kvůli kauze požádají o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Ta byla svolána 14. března, přičemž její program se rozhodly podpořit i vládní strany včetně Babišem vedeného hnutí ANO.

Schůze proběhla 23. března. Babiš na ní uvedl, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Sněmovna na návrh ČSSD poté přerušila mimořádnou schůzi do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování.

Proč policie žádá o vydání Babiše a Faltýnka?

Podle informací Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz chtějí vyšetřovatelé oba stíhat právě kvůli Čapímu hnízdu. „Mohu potvrdit, že policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců v případu Čapí hnízdo,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Přesný obsah žádosti ale není znám. Podle mluvčí zatím v případu nebyl nikdo obviněn.

Oba zmínění poslanci mají výrazné napojení na Agrofert, jehož majitelem byl Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byl členem představenstva firmy.

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Jak žádost komentují Babiš s Faltýnkem?

Podle Andreje Babiše jde o politický boj. Policisté ho podle jeho slov před dvěma týdny vyslýchali a řekli mu, že v celé kauze vystupuje jen jako svědek. „Je to téměř deset let stará kauza, která byla kontrolována za hejtmanů Bendla, Ratha, za ministra financí Kalouska, a všechny audity potvrdily, že to bylo v pořádku. Nechápu, z čeho policisté vycházejí,“ řekl Babiš Radiožurnálu.

Pro deník Právo přirovnal Babiš kauzu k 50. letům. „Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl předseda hnutí ANO.

Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy potvrdil, že o žádosti policie ví. „Vydání se nebudu bránit,“ uvedl.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme