Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů mění vedení
Změnou ve vedení prošel Ústav pro studium totalitních režimů. V jeho čele vystřídal Pavla Žáčka historik Jiří Pernes. Jeho nástup provázely otazníky, které vyvolávají některé pasáže v Pernesově životopisu nebo okolnosti výběrového řízení.
Jeho obhájci ale zdůrazňují, že by nový ředitel měl dostat šanci, a poukazují mj. na kvality, které prokázal jako odborník na moderní dějiny.
Hned v první den přitom Jiří Pernes vyvolal rozruch - když z funkce odvolal několik předních úředníků: ředitele kanceláře, dva náměstky a šéfa odboru informatiky.
Atmosféra v ODS po jednání s Mirkem Topolánkem; ředitel ÚSTR Jiří Pernes po nástupu do funkce odvolal několik členů vedení; Vojtěch Razima a Tomáš Kaas o silničních billboardech a možnosti hromadných nehod; další soud s nacistou v Německu
Pernes v Ozvěnách dne řekl, že považuje za normální, že každý nový šéf si přivede nové vedení. „Já se potřeboval obklopit lidmi, kterým věřím a na které se mohu spolehnout.“
Na řadě je audit
Podle jeho slov bylo minulé vedení ústavu spojené s různými kauzami a nepříjemnými akcemi, které pověst ústavu poškozovaly. „Mám na mysli především kauzu Kundera, různé skandalizování politických činitelů a účelové odhalování jejich minulosti,“ řekl Pernes.
Potvrdil také, že nechá provést personální a finanční audit. Podle Pernese by měl ústav zkvalitnit vědeckou práci a zbavit se izolovanosti.
Pernesovo jmenování prošlo těsně a jeho jmenování odmítla podepsat předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová, na protest odstoupili dva členové vědecké rady ústavu - jedním z nich je renomovaný spisovatel, bývalý disident Jiří Gruša.
„Pan Gruša odstoupil, aniž se ani jednou zasedání vědecké rady zúčastnil,“ uvedl Pernes a k námitkám Naděždy kavalírové řekl, že se jí budou muset na důvody zeptat novináři.