Nový občanský zákoník: Autobazary a zastavárny si musejí dát větší pozor na kradené věci
Často se stává, že se k zákazníkům dostanou v obchodě kradené věci. Lidé si je koupí, aniž by věděli, že je někdo předtím odcizil. Nový občanský zákoník by měl od ledna více chránit zákazníky, kteří mohli být oklamáni. Stejně tak se zpřísňují pravidla i pro autobazary a zastavárny.
Když Jindřich zvedl telefon, chvíli nevěděl, jestli to není špatný vtip. Volali mu kriminalisté, že auto, které si před rokem koupil, je kradené. Nemohl tomu uvěřit, protože si vůz pořídil v klasickém obchodě a ne autobazaru. Jenže původní majitel chtěl auto zpět a policistům se ho podařilo vypátrat. Jindřichovi nepomohlo ani to, když tvrdil, že o krádeži nic nevěděl. Vůz musel vrátit.
Reportáž o novém občanském zákoníku a kradných věcech připravila redaktorka Petra Benešová
Tento příběh není neobvyklý. Od ledna by ale zákazníky mohl více chránit nový občanský zákoník. Dosud se kradené věci posuzovaly různými způsoby, vysvětluje spoluautor zákoníku František Korbel:
„Pokud koupím kradenou věc podle obchodního zákoníku, zaplatím a nabudu ji v dobré víře, tak se stanu jejím vlastníkem. Pokud koupím kradenou věc kupní smlouvou podle starého občanského zákoníku, tak se vlastníkem nestanu.“
„Nový občanský zákoník tato dvě pravidla slučuje. Jako princip vychází z toho, že chrání dobrou víru nabyvatele. Ale výjimkou jsou situace, kdy původní vlastník věc ztratil nebo mu byla ukradena trestným činem,“ dodává Korbel. V tom případě je pak zákonem chráněn původní vlastník.
Když si ale někdo koupí auto v autobazaru, věci v zastavárně či antikvariátu, v případě, že to bude kradené, tak o ně dotyčný může přijít, popisuje hlavní autor zákoníku Karel Eliáš:
Nový občanský zákoník
Číst článek
„Když já si v takovém obchodě kupuji věc, která byla už zjevně použitá, takže s tím je spojena vyšší míra rizika. Proto nová úprava vychází z toho, že pokud vlastník, kterému věc původně náležela, prokáže, že jde o věc, která mu byla ukradena, tak má právo do tří let požadovat navrácení.“
Jde o určité zpřísnění pravidel pro zastavárny a autobazary. „Ono se může stát, kdy vlastně tomu zastavárníkovi někdo dá do zástavy věc, kterou někde ukradl. Nová právní úprava vychází z toho, že pokud okradený vidí v zastavárně svůj mobil nebo jinou věc, o kterou přišel, a prokáže, že to bylo jeho, tak mu zastavárna musí věc vydat,“ vysvětluje Eliáš.
Po původním majiteli pak nemůže zastavárna chtít, aby věc zaplatil.