Neziskový sektor nechce přijít o část výtěžku z hazardu
Tři a půl miliardy korun letos získal neziskový sektor z výtěžku loterijních společností. V příštím roce ale tento zdroj nejspíš vyschne. Počítá s tím zákon o jednotném inkasním místě, který příští týden projednají poslanci.
Povinné odvody z hazardu bude namísto nadací a sportovních spolků dostávat stát. Neziskovému sektoru se tato změna nelíbí a uspořádal proto petici "Ano charitě", pod kterou se už podepsalo přes 10 tisíc lidí. Petiční akce ale poběží až do 1. listopadu, kdy by archy měly být předány předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. Zákonodárci totiž koncem příštího týdne mají hlasovat o zákoně, který nová pravidla zdanění hazardu upravuje.
Petice má podle předsedy Folklorního sdružení Zdeňka Pšenici zabránit tomu, aby dobročinné organizace příští rok musely chodit o žebrácké holi.
Příspěvek redaktora Martina Drtiny k odvodům ze zdanění hazardu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
„Neziskový sektor je velmi důrazně pro zdanění hazardu, ale my nechceme, aby tyto finance šly do veřejného rozpočtu. Obecně stát není zrovna dobrým hospodářem. Máme s tím zkušenosti, víme, že na podporu kulturní akce se radši schválí, že se dá na deset metrů chodníku, tím je ohrožena vyváženost tohoto segmentu,“ uvedl.
Bez těchto prostředků by podle Pšenici byl například ohrožený folklorní festival Pražský jarmark.
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása varoval předtím, co kvůli nové zákonné úpravě může příští rok nastat:
„Pokud dojde k tomu, co připravuje vládní koalice, že z těchto peněz nedostane neziskový sektor žádné prostředky, jsou ohroženy další a další projekty, které jsou z těchto peněz financovány.“
Výkonná ředitelka Fóra dárců Pavlína Kalousová a a Ondřej Suchan z Lidových novin mluví o způsobu zdanění hazardu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
Problém to bude znamenat hlavně pro nadace a nadační fondy. Ty totiž ze zákona nemohou žádat o peníze z veřejných rozpočtů a na výtěžek z hazardu tak nedosáhnou. Ostatní spolky a sdružení budou moci žádat o příspěvky stát či obec, je ale zatím nejasné, jakými mechanismy a za jakých podmínek na ně dosáhnou.
„Od roku 2008 každý rok o deset procent klesá příjem neziskových organizací ze státního rozpočtu. V loňském roce obdržel neziskové organizace ze státního rozpočtu 5,5 miliardy korun,“ řekla výkonná ředitelka Fóra dárců a místopředsedkyně Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Pavlína Kalousová.
Dodala, že je důležité, aby peníze šly rovnoměrně na různé oblasti, tedy i na sociální a zdravotní a také na ekologii a kulturu. Inspiraci doporučila hledat v zahraničí.