Policie zadržela 12 lidí, kteří vyráběli drogy pro Německo. Pašovali je v hasicích přístrojích
Národní protidrogová centrála zadržela skupinu 12 lidí, která vyráběla drogy v řádech desítek kilogramů a obchodovala s nimi. Pervitin a marihuana vyrobené a zobchodované touto skupinou představovaly významný zdroj pro pokrytí poptávky zejména v Karlovarském kraji a v Durynsku a Bavorsku. Drogy vyváželi v hasicích přístrojích. O výsledku mezinárodní operace z uplynulých dnů informovala centrála ve čtvrtek.
Čtyři ze zadržených lidí policie obvinila, hrozí jim 12 let vězení. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni.
Policisté zadrželi skupinu prodávající anabolické steroidy. Našli u nich zásoby za 11 milionů
Číst článek
V čele skupiny, kterou tvořili převážně Češi, stáli dva hlavní organizátoři s trestní minulostí. V Karlovarském kraji si skupina pronajímala domy, kde během jednoho cyklu dokázala vyrobit až šest kilogramů pervitinu. Při domovních prohlídkách policie zajistila mimo jiné přes devět milionů korun a zbraně.
Skupina využívala několik domů a bytů a kompletní mobilní laboratoř. „Není pochyb o kontaminaci všech používaných objektů. Umístění odpadů z výroby je předmětem vyšetřování, nicméně lze předpokládat, že toxické látky skončily v kanalizaci či jako nelegální odpad v životním prostředí,“ uvedla protidrogová centrála.
Dva čeští letci a 21 kufrů narvaných kokainem. ‚Prostě to tam nacpali, dali nahoru svetry a letělo se‘
Číst článek
K vývozu pervitinu skupina používala „velmi důmyslný úkryt“ uvnitř hasicích přístrojů. „Hasicí přístroje byly upravené tak, aby v nich část hasicí směsi zůstala a při případné kontrole působily jako neporušené a funkční. V jednom přístroji bylo možné převézt zhruba půl kilogramu látky,“ popsala Národní protidrogová centrála.
K výrobě marihuany pachatelé dlouhodobě využívali síť pěstitelů, kteří se pravidelně v pěstebních stanech v bytech starali o desítky rostlin vysokopotentního konopí. Rostliny pak prodávali k dalšímu zpracování, marihuana rovněž končila u uživatelů v Česku a Německu.
Závěrečné fáze operace nazvané Princezna se účastnilo 150 policistů, ale také celníci a hasiči. Při 20 domovních prohlídkách a 22 prohlídkách jiných prostor v Karlovarském kraji a v Německu policie zajistila přes devět milionů korun, šest nelegálně držených střelných zbraní, mobilní laboratoř k výrobě pervitinu, zařízení k pěstování konopí, kilogram pervitinu, kilogram extáze a tři kilogramy sušiny marihuany.