Jak Nečesaného poznamenalo stíhání? Jeho advokát mluví o významném snížení životního optimismu

Lukáš Nečesaný, který dříve čelil obvinění z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích, v pátek u soudu popisoval, jak trestní stíhání a uvěznění ovlivnilo jeho život. Žalobou se po státu domáhá odškodného 18,8 milionu korun. Výslech Nečesaného se konal za zavřenými dveřmi. Soudkyně dala za pravdu jeho právníkovi v tom, že právo na soukromí převažuje nad zásadou veřejnosti řízení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný u soudu v Hradci Králové

Lukáš Nečesaný u soudu v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Nečesaný u Obvodního soudu pro Prahu 2 vypovídal zhruba tři hodiny, se shromážděnými novináři nekomunikoval. Soud poté vyslechl jako svědky také některé členy jeho rodiny.

Advokát Nečesaného Michal Pokorný médiím sdělil, že opětovně hovořit o celém případu je pro jeho klienta bolestné. „Prošel si velice strastiplnou cestou,“ řekl s tím, že Nečesaný musel téměř šest let hájit své jméno a že u něj došlo k „významnému snížení životního optimismu“.

Nečesaný chce odškodnění. U soudu jeho advokát ‚slevil‘ z 18,8 milionu na deset

Číst článek

Útok na kadeřnici se stal na Jičínsku v únoru 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10 000 korun. Obžaloba z činu vinila tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného, který pak za pokus o vraždu strávil dva roky za mřížemi. Z vězení se dostal na základě zásahu Nejvyššího soudu. Justice ho nakonec zprostila viny kvůli nedostatku důkazů a případ zůstal neobjasněný.

Nečesaný žádal po ministerstvu spravedlnosti 20 milionů korun. Úřad mu za způsobenou nemajetkovou újmu přiznal a vyplatil přes 1,2 milionu: za každý den ve vazbě tisícikorunu, za den ve vězení pak 1500 Kč, respektive 2000 Kč za období, kdy už byl ženatý. Za nezákonné stíhání mu úřad přiznal 1500 Kč měsíčně, tedy celkem 108 000 korun. Takové zadostiučinění pokládá ministerstvo za plně dostačující a usiluje o zamítnutí žaloby. Posttraumatickou stresovou poruchu Nečesaný podle úřadu neprokázal a nárok na odškodnění za nepřiměřenou délku řízení podal pozdě. Stejný právní názor ohledně promlčené délky řízení dnes předběžně vyslovil i soud.

Nečesaného rodiče, manželka, bratr a prarodiče rovněž žádali ministerstvo o odškodné, nároky vyčíslili na celkem 25 milionů. Poté, co jim úřad nevyhověl, podali žaloby, které ale později stáhli.

Napadená kadeřnice Nečesaného nejprve jako agresora nepoznala, následně jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po napadení výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka nejprve opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu, což po Nečesaného stížnosti odmítl Ústavní soud. Poté už vrchní soud v březnu 2019 zprošťující rozsudek potvrdil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme