Nastalo období očkování proti chřipce, mnoho lidí ho odmítá

Chřipka je virové onemocnění, které často zaměňujeme za běžná nachlazení. Přitom příznaky chřipky jsou jasné: v drtivé většině případů má náhlý nástup z plného zdraví, člověk se při ní cítí schvácený, má horečku, třesavku, zimnici a bolí ho svaly. Přestože proti chřipce existuje účinné očkování, mnozí lidé mají stále pochybnosti, jestli má smysl se nechat očkovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploměr, chřipka

Teploměr, chřipka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Přitom očkování proti chřipce je považováno za nejbezpečnější. "Tím, že máme každým rokem novou očkovací látku, která chrání pro aktuální sezónu, tak probíhá neustálým vývojem. Navíc se objevují nové a nové očkovací látky na trhu. Jenom v loňském roce byly 2 úplně nové, technologicky nové očkovací látky proti chřipce," řekl Radiožurnálu vakcinolog docent Rastislav Maďar a dodal, že na chřipku lze i zemřít a to lidé podceňují:

"Za loňskou sezónu zemřelo 40 lidí v České republice, prokazatelně, takže je to nemoc, která zabíjí, zbytečně na to u nás umírají lidé." Přitom nejde jen o starší a chronicky nemocné osoby, ale také těhotné ženy. Na Slovensku jich podle Maďara od roku 2009 zemřelo prokazatelně v souvislosti s chřipkovou nákazou již 6.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vakcinologem Rastislavem Maďarem mluvila pro Večerní Radiožurnál Andrea Skalická

Mýty spojené s očkováním proti chřipce a nemocí samotnou se lékaři snaží vymýtit. "My se to snažíme skutečně vysvětlovat pacientům pořád dokola a přednášíme o tom. Nejenom těm nejvíc rizikovým skupinám, což jsou osoby starší a potom bez ohledu na věk osoby s nějakým chronickým onemocněním, ty by měly být očkovány automaticky. Snažíme se o tom přednášet praktickým lékařům, aby to zdůrazňovali svým pacientům, protože oni je znají a jejich pacienti na jejich názor dají," uvedl Maďar.

Navíc podle některých údajů je prý na každých 1000 pacientů v kartotéce praktického lékaře 500 až 600 lidí, kteří by měli být očkováni proti chřipce zdarma na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle Maďara ale praktičtí lékaři někdy pacienty sami od očkování proti chřipce odrazují.

"Je snaha o to, aby bylo očkování od příštího roku bezplatně pro celou populaci v ČR," doplnil Maďar. Podle něho ale i hrazení očkování třeba zaměstnavatelem nestačí, protože ho i tak mnoho lidí nevyužije.

Andrea Skalická, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme