Výběr z médií: institut virologie a bakteriologie, dražší školní obědy i pojištění a oblíbené samosběry
V tisku se ve středu dočtete, že v Česku vzniká vědecké centrum, které má pomoct se zvládáním zdravotnických hrozeb. Informuje o tom deník E15. Školní jídelny podle Mf Dnes zdražují a mění i skladbu jídelníčku. Dovolenou letos podle Lidových novin prodraží pojištění. Zemědělci i zákazníci čím dál častěji využívají takzvané samosběry, píšou Hospodářské noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
V Česku vzniká vědecké centrum, které má pomoct se zvládáním pandemie a s dalšími podobnými zdravotnickými hrozbami. Na vzniku Národního institutu virologie a bakteriologie se podílí téměř třicet vědeckých pracovišť. Informuje o tom deník E15. Institut má například vládě navrhovat opatření proti šíření nemocí.
Garance nemám, ale platy učitelů chci udržet na 130 procentech průměru, říká kandidát na ministra Balaš
Číst článek
Mf Dnes
Školní jídelny zdražují a zároveň mění skladbu jídelníčku, aby ušetřily. Píše to středeční Mf Dnes. Podle deníku vypustí jídelny například lososa nebo budou více využívat vepřové maso místo hovězího. Rodiče si za obědy připlatí od září a jídelny zároveň nevylučují, že budou muset ceny obědu zvednout znovu během následujícího školního roku.
Deník
Pivovary během léta vyrábí více nealkoholických piv. Píše to Deník. Loni v červenci se meziroční podíl nealkoholických piv zvýšil na 40 procent. U nealkoholických piv jsou oblíbené zejména jejich ochucené varianty. Pivovary podle deníku budou nabízet už tradiční citronová nebo hroznová piva, ale nově také třeba piva hrušková nebo okurková.
Lidové noviny
Dovolenou letos prodraží i pojištění, to je titulek středečních Lidových novin. Pojišťovny zdražují cestovní pojištění například kvůli růstu cen za ošetření v zahraničí. Podle deníku si lidé nejčastěji pořizují balíčky s nejvyšším krytím, které zahrnují i krytí v případě onemocnění covidem-19. A ty také nejvíce zdražují. Podle Lidových novin by například čtyřčlenná rodina mohla na pojištění zaplatit až stovky korun.
Hospodářské noviny
Zemědělci i zákazníci čím dál častěji využívají samosběry. Nejčastěji tuto službu pěstitelé nabízejí u drobného ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo jahody. Zájemci si natrhají tolik ovoce, kolik potřebují. Pěstitelé zase na sklizně nemusejí shánět brigádníky, kterých je v zemědělství dlouhodobě nedostatek. A zároveň si můžou sami určit cenu, o které nemusejí vyjednávat s velkými řetězci. Téma rozebírají Hospodářské noviny.