Náčelník generálního štábu pochválil armádu za protipovodňové zásahy v roce 2002
Je to přesně deset let, co armáda pomáhala s odklízením následků ničivých povodní. V terénu operovaly například aktivní zálohy.
„Od té doby se určitě vyvinul institucionální rámec, protože byly uzavřeny meziresortní dohody. Celý systém nasazení sil a prostředků armády byl propracován a mnohokrát vyzkoušen,“ uvedl náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Dodal, že armáda má od té doby o něco méně prostředků a možností, nicméně schopnosti armády k nasazení jsou vyčísleny přibližně 1800 osobami a více než 300 druhy techniky, které jsou k dispozici každý den.
„Aktivní zálohy vždycky doplňují armádu tam, kde nestačí pravidelné síly. Takže kdekoli je nasazení aktivních záloh buď levnější, nebo kdy doplňují síly a prostředky armády, tak tam jsou a mohou být použity. V dnešní době především při odstraňování následků různých technických havárií, případně přírodních katastrof samozřejmě použití záloh se nabízí jako jeden způsob k doplnění počtů,“ řekl Petr Pavel.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel mluví o zásazích armády při povodních před deseti lety v Odpoledním Radiožurnálu
V případě nouzové situace a v případě krize si podle jeho slov si může na prostředky armády sáhnout nejen starosta obce, ale také hejtmani krajů, případně primátor hlavního města Prahy.
„V případě většího nasazení je to na základě nařízení vlády,“ vysvětlil náčelník generálního štábu.
Při povodních v roce 2002 podle něj armáda nasadila téměř osm tisíc osob, přibližně 1200 kusů pozemní techniky, dvacet vrtulníků a dva letouny, s nimiž provedla přes osm set vzletů a při záchranných pracích přepravila asi 1600 osob a kolem 400 tun materiálu.
„V tak velkém měřítku jsme dosud nikdy nezasahovali a myslím, že to tak bylo vnímáno i veřejností,“ uzavřel Petr Pavel.
Českou republiku chrání proti velké vodě nové hráze za 15 miliard
Číst článek