Nabídl nejvyšší cenu, přesto nevyhrál. Radnice diskriminovala nevidomého muže, rozhodl soud

Třeboň prohrála soudní spor s nevidomým Karlem Lukášem. Od města si chtěl pronajmout byt. Přestože nabídl nejvyšší cenu, bydlení nezískal. Do případu se vložila i ombudsmanka. Soud dal nakonec muži za pravdu. Město mu ale ani tak náhradní byt poskytnout nemusí.

Třeboň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Karel Lukáš trpí ve vlhkém domě svých rodičů na vesnici kvůli vrozené poruše imunity častými infekcemi dýchacích cest. V roce 2013 se proto rozhodl přestěhovat do bytu v Třeboni.

Město hledalo nájemce obálkovou metodou. Hlavní kritériem tak byla nabízená cena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídl nejvyšší cenu, přesto nevyhrál. Třeboň diskriminovala nevidomého muže, rozhodl soud. Natáčela Lucie Hochmanová

„Jedna paní dala 55 korun za metr čtvereční, my jsme nabízeli 81 korun za metr čtvereční,“ popisuje pro Český rozhlas České Budějovice Karel Lukáš starší.

„Město Třeboň vyhlásilo výběrové řízení na nájem bytu. S tím, že jediným kritériem výběrového řízení byla nejvyšší cena. Ve výběrovém řízení přišly dvě nabídky. Klient nabídl nejvyšší cenu a nepožadoval žádné speciální úpravy, žádné úlevy. Byl připraven si ten byt pronajmout tak, jak je.  Nicméně město Třeboň jeho nabídku nepřijalo,“ vysvětluje advokát poškozeného Petr Veselý, v čem diskriminace spočívala.

Byt byl ale podle mluvčí Třeboně Jitky Bednářové problematický. „Byly tam dřevěné žebříkové schody. Když se pak řešilo, jestli pronájem dostanou oni nebo jiná paní zájemkyně, tak se přihlédlo k tomu, že on by tam měl asi celkem složitou orientaci.“

S tím ale nesouhlasí Karlova matka Věra. Nevidomý Karel Lukáš podle ní zvládá pohyb bez problémů. „Jsou to schůdky a on po schodech chodí normálně,“ podotýká. Nevidomý by podle ní navíc musel po schodech chodit.

Odškodnění získal, byt ale ne

Lukášovi se se svým problémem obrátili na ombudsmanku i soud, který jim dal za pravdu. „Omluva byla zveřejněna v deníku a na webových stránkách města. Zároveň město zaplatilo dotyčnému finanční satisfakci ve výši 50 tisíc korun,“

Přidělit Karlu Lukášovi náhradní byt ale soud městu Třeboň nenařídil. Zůstává tak dál s rodiči v rodinném domě v nedalekém Klikově. „Pro něj by to opravdu bylo ve městě lepší. Na vesnici, co tam potom sám? Musel by tam topit dřívím,“ říká jeho matka.

„Nevím, kdo by mi s tím pomáhal, až rodiče nebudou,“ uzavírá Karel Lukáš. I proto dál sleduje nabídku volných bytů ve městě.

Muže se zastala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ombudsmanka zároveň upozorňuje, že lidé antidiskriminační žaloby nevyužívají dostatečně. „Zjistili jsme, že jen 11 procent z těch, kteří se nějakým způsobem cítí diskriminováni, se pak rozhodnou pro nějaký další postup. To je téměř každý desátý. Nejčastěji je to v oblasti práce a zaměstnávání,“ upřesňuje Šabatová.

„Za posledních pět let bylo antidiskriminačních žalob něco přes 50 v České republice. A jenom šest jich bylo úspěšných,“ doplňuje.

Lucie Suchánková Hochmanová, Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme