Na propalestinské akce v Praze přišly desítky lidí. Protestovaly proti zabíjení i cestě Pavla do Izraele
Desítky lidí se ve středu odpoledne zúčastnily dvou propalestinských shromáždění v centru Prahy. Na pietní akci za oběti palestinských novinářů na Senovážném náměstí účastníci kritizovali česká média, která podle nich selhávají v objektivním informování a klamou společnost. Na shromáždění na Hradčanském náměstí lidé protestovali proti tomu, aby prezident Petr Pavel jel na oficiální státní návštěvu Izraele. Hrad zatím o takové cestě neinformoval.
K protestu proti návštěvě Izraele se vpodvečer sešlo přibližně 40 demonstrantů. Prezidenta otevřeným dopisem vyzvali, aby návštěvu zrušil, protože bude chápána jako podpora Izraele, který podle autorů dopisu z iniciativy Ne našim jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě páchá v Gaze válečné zločiny a genocidu. Pokud by prezident návštěvu přeci jen v polovině ledna uskutečnil, vyzvali ho, aby trval i na návštěvě palestinského území v Gaze.
Otevřený dopis ve středu propalestinské iniciativy předaly kanceláři prezidenta. Jeho součástí je petice proti cestě. K dopisu se připojily i další iniciativy jako Židovský hlas solidarity nebo Přátelé Palestiny. Na podporu dopisu chystají další akce.
Účast na protivládních demonstracích na Slovensku narůstá, Fico se ale o dialog nepokouší
Číst článek
Zhruba dvě desítky lidí s palestinskými vlajkami a transparenty vyzývajícími ke konci bojů se odpoledne sešly na Senovážném náměstí na akci, kterou pořádal Palestinský klub ČR spolu s iniciativou Ne naším jménem! Organizátoři na setkání četli jména zabitých, zraněných a pohřešovaných palestinských novinářů a také otevřený dopis adresovaný Syndikátu novinářů. V něm vyzvali k ukončení násilí vůči novinářům a novinářkám v Gaze. Požadují, aby syndikát útoky odsoudil.
Účastníci shromáždění kritizovala česká média, která podle nich selhávají v objektivním informování a klamou českou společnost. Vyzvali české novináře, aby reportovali odpovědně, pravdivě a beze strachu. Někteří účastníci se podle transparentů hlásili k médiu Naše pravda nebo Spolku českých novinářů.
Podle Mezinárodní federace novinářů bylo od 7. října, kdy ozbrojenci teroristického hnutí Hamás vpadli na území jižního Izraele, zabito nejméně 85 novinářů a pracovníků v médiích, další byli zraněni nebo jsou pohřešováni. K 8. lednu bylo podle federace v konfliktu zabito 78 palestinských novinářů, čtyři izraelští novináři a tři libanonští novináři.