Na hromadný odchod lékařů se připravují i zdravotní pojišťovny
Na hromadné výpovědi tisíců lékařů se snaží připravit i Svaz zdravotních pojišťoven. Žádá od nemocnic odpověď na otázku, jak v takovém případě zajistí pojištěncům potřebnou péči. Zdravotnická zařízení zatím nevědí přesně, kolik doktorů je skutečně opustí. Až budou mít konečná čísla k dispozici, pojišťovnám je prý poskytnou.
Jak ve Stalo se dnes upřesnil prezident Svazu zdravotních pojišťoven a zároveň ředitel pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček, svaz chce prvotní zhodnocení managementu nemocnic o tom, jak bude vypadat situace zhruba v polovině období, kdy bude běžet dvouměsíční výpověď lékařů.
„My se budeme snažit získat informaci především, jestli nemocnice bude i po 1. březnu zajišťovat zdravotní péči v rozsahu smluvních vztahů tak, jak ji má podepsanou v dodatcích o poskytování zdravotní péče s jednotlivými zaměstnaneckými pojišťovnami nebo zda cítí, že tam určitý problém bude, že nebude moci dostát svých závazků,“ vysvětlil.
Za nejdůležitější však označil to, že svaz chce vyzvat vedení nemocnic, které mají nějakou volnou kapacitu, aby se přihlásily k tomu, že poskytnou zdravotní péči za nemocnice, které ji nebudou moci poskytovat v plném rozsahu.
„A s těmi budeme jednat o nějakém přesunu zdravotní péče a samozřejmě také peněz za tuto poskytnutou zdravotní péči,“ dodal.
Většina lékařů byla do odborářské akce vmanipulována
Gajdáček také uvedl, že on sám neočekává, že situace bude tak vyhrocená, jak varují lékařští odboráři, kteří tvrdí, že zdravotnická zařízení opustí až několik tisícovek lékařů. Podle něj byla většina lékařů do odborářské akce vmanipulována, přestože jejich požadavky můžou být oprávněné.
„Strany by ale především měly sednout k nějakému jednacímu stolu a řešit to. Myslím si, že současnému vedení ministerstva je poprvé po dlouhé době jasné, jaké reformy chce udělat, jaké chce změny v systému veřejného zdravotního pojištění. A příležitost sednout k jednacímu stolu teď ovlivňuje nátlaková akce. Myslím si, že to není v pořádku a lékaři si asi ani neuvědomují,“ uvedl.
Dodal, že je přesvědčený o tom, že se většina lékařů nakonec dohodne s vedením nemocnic a výpovědi stáhne. „Ale také docela fandím managementům zdravotnických zařízení, aby v případech, kdy to uznají za vhodné, výpovědi zpět nebraly,“ dodal prezident Svazu zdravotních pojišťoven, Jaromír Gajdáček.