Na českých horách přibylo úrazů i komplikovaných zásahů s vrtulníky

Přes osm tisíc zásahů hlásí letos Horská služba České republiky. Její členové tedy museli do terénu vyrážet zhruba o jedenáct procent častěji než v loňském roce. Největší nárůst zásahů hlásí Krušné a Jizerské hory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

V zimě nejčastěji Horská služba zasahuje na sjezdovkách a ve volných terénech, ať už jde běžkaře nebo skialpinisty, v létě pak ve statistice převažují úrazy cyklistů, pěších a vyznavačů adrenalinových sportů.

Na českých horách přibylo i smrtelných úrazů. Od 1. prosince 2012 do dnešního dne Horská služba zasahovala u 25 takových událostí, v předchozím období jich bylo jen 14. Prý ale pouze jeden případ zavinilo neopatrné chování při sportování, další úmrtí byla následkem nedobrého zdravotního stavu. Jednalo se například o mrtvice či infarkty.

Náčelník Horské služby Jiří Brožek si pochvaluje i krizové číslo 1210. Když ho zranění nebo ztracení vytočí, dovolají se přímo na dispečink Horské služby v místě kde, právě jsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na činnost Horské služby se zaměřila redaktorka Eva Rajlichová

„Nechtějí-li lidé, abychom pro ně přijeli 10 minut po dvanácté, je potřeba, aby si zavolali číslo 1210, a hlavně aby si ho zavolali včetně provolby pro Českou republiku, to znamená +420 1210. Z toho důvodu, že velká část českých hor je pokryta zahraničním telefonním signálem, a kdyby tuto předvolbu nepoužili, tak se k nám nedovolají,“ upozorňuje Brožek.

Aby výjezdů horských záchranářů nebylo v ideálním případě vůbec zapotřebí, měli by lidé dodržovat jednoduchá a notoricky známá pravidla: nepřeceňovat své síly a především se chovat na horských svazích ohleduplně i k ostatním. Také myslet na to, že alkohol si mohou dopřát po lyžování, a ne v jeho průběhu. A možná respektovat i práci členů Horské služby.

Asi málokdo ví, že Horská služba Krkonoše se stará i o tyčové značení na hřebenech, které je velmi užitečné hlavně v nepříznivém počasí. Lidé ho ale bohužel často ničí.

Pec pod Sněžkou, horská služba | Foto: Michaela Vydrová

„Umožňuje orientaci na hřebenech a mezi horskými boudami i v případě velmi nepříznivého počasí, kdy skutečně, jak se říká, není vidět od tyče k tyči, je mlha, fouká silný vítr nebo je zvířený sníh,“ říká náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš a doplňuje:

„Každý rok, díky tomu, že je nás 200, každý dělá 20 tyčí, tak se během letní sezony vyrobí 4000 tyčí a téměř všechny se spotřebují.“

Pro nadcházející zimní sezonu má Horská služba na zásahy 105 profesionálních a čtyři stovky dobrovolných členů. Všichni mají za sebou různá školení včetně těch, kdy se učí obsluhovat i zdravotnickou techniku. Pro zajímavost, Horská služba spolupracuje celoročně se záchrannou službou. Pomáhá tam, kam se sanitky obtížně dostávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl náčelník Horské služby Jiří Brožek

K dispozici má Horská služba i 12 psovodů s lavinovými a pátracími psy - ti v zimě mohou hledat lyžaře v lavinách, v létě třeba ztracené houbaře. I psi se ale musí školit, potvrzuje Petr Pospíšil z Horské služby Šumava, který chodí do terénu s osmiletým německým ovčákem Budem:

„Musí se střídat prostory, tady u těch pejsků nejde cvičit na jedné louce nebo v jednom lese, na jednom lavinovém svahu. Protože pejsek si to pamatuje a okamžitě si přenáší vzpomínky z toho minulého výcviku. Takže se musí jezdit pořád někam jinam, musí se vymýšlet jiné prostory,“ přibližuje výcvik lavinových psů Petr Pospíšil.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme