Munice ze skladů zatím nezmizí
Řešení jednoho z nejpalčivějších problémů armády likvidace nepotřebné munice je v nedohlednu. Ministr obrany Miroslav Kostelka naznačuje, že se zakázka schválená už loni v srpnu vládou prodlouží. Nádale tak bude resort zbytečně utrácet stamilóny korun za ostrahu muničních skladů. Ty nyní hlídají vojáci základní služby. Od ledna příštího roku, kdy má být povinná vojenská služba zrušena, by je navíc museli vystřídat profesionálové.
Pětice českých zbrojovek nadále požaduje za likvidaci 70 tisíc tun přebytečného střeliva ne 1,9 miliardy korun, jak rozhodla vláda, ale 3 a půl miliardy. Ministr obrany Miroslav Kostelka namítá, že z armádního rozpočtu tolik peněz uvolnit nemůže. "Výrazně víc na to věnovat nemůžeme, takže pokud budou trvat na té částce, tak musíme znovu specifikovat předmět, provést znovuposouzení a pak teprve pokračovat dál. Takže by se to prodloužilo."
Jen kvůli zvýšení sazby DPH, která u služeb, kam spadá i likvidace munice, vzrostla z 5 na 22 procent, bude zakázka dražší o půl miliardy korun. Armáda také nepřeveze střelivo ze svých skladů do delaboračních linek. Přepravu si naopak musí zajistit zbrojovky samy. Ministerstvo zvažuje, že by se případně obrátilo na zahraniční firmy. Ovšem právě doprava například do Německa by byla pochopitelně mnohem dražší. Ministr Kostelka dodává, že takové řešení navíc armádě neumožňují stávající zákony. "Problém je v tom, že my zatím nemůžeme obchodovat se zahraničím."
Představitelé České asociace obranného průmyslu nadále zdůrazňují, že se chtějí s ministerstvem dohodnout. O dodatečných 500 miliónů korun za DPH by navíc zhubl jen armádní a ne státní rozpočet.
O zakázku na ekologickou likvidaci munice usilují Poličské strojírny, Zeveta Bojkovice, pardubická Explosia, STV Group a armádní ústav ve Slavičíně.