Moldan: Šumavský národní park by měl zůstat bezzásahový
Sedm bývalých ministrů životního prostředí se obrací na toho současného, Tomáše Chalupu. Nelíbí se jim zvažované kácení v nejcennějších zónách šumavského národního parku. V otevřeném dopise vyzývají šéfa resortu, aby o této věci rozhodl na základě odborných názorů a ne na politickou objednávku. Recepty ředitele Národního parku, Jana Stráského, v sobě, podle bývalých ministrů, nesou velká rizika.
Jedním z opatření by mohlo být navrhované kácení „nemocných“ lesů, případně jiný postup k potření škůdců, kteří ohrožují lesy na Šumavě. A v tom je jádro sporu. Léčit, či neléčit?
Jedním z autorů dopisu je taky Bedřich Moldan, současný ředitel Centra pro otázky životního prostředí.
Bedřich Moldan byl hostem pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu, kde bránil zachování bezzásahových zón v národním parku
Kdyby se podle Moldana začalo kácet v národním parku, byl by to signál, že se celá koncepce národního parku zásadně změní. „Dvacet let tam probíhá snaha o to, aby příroda byla tím hlavním, o co na Šumavě jde – její ochrana,“ upozorňuje Moldan.
„Chtěli jsme využít toho, že tam nebylo lidské hospodaření, že tam příroda mohla nabývat síly a řídit si své přírodní procesy sama,“ říká. Teď by se podle něj ten proces uměle přerušil, a to je špatně.
„Příroda si sama neporadí, pokud jde o hospodářské lesy,“ souhlasí Moldan. „V národním parku ale hospodářské lesy nejsou. Jde o to ochránit hospodářské lesy, které jsou za okrajem parku. To neplatí pro národní park a speciálně to neplatí pro první zóny, které by měly být plně bezzásadové,“ apeluje.
Bývalí ministři kromě případného kácení nesouhlasí ani s použitím insekticidů. „Nejde jen o stromy, ale celý ekosystém a bezobratlí, kteří by byli obětí chemických zásahů, tak jsou neobyčejně důležitou součástí ekosystému,“ podotýká Moldan.