Ministr Tvrdík: Liberecký velitel musí z armády

Českou armádu musí podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka opustit velitel 11. chemického praporu v Liberci, kterého vyšetřuje vojenská policie. Petr Škop si měl údajně neoprávněně vyplácet cestovní náhrady a podle vyšetřovatelů si tak přišel na zhruba 73 000 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naši chemici v Kuvajtu při speciální očistě

Naši chemici v Kuvajtu při speciální očistě | Foto: Armáda ČR

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka tento voják nepatří ke 107. rotě, která koncem ledna odlétá do Kuvajtu a nemá místo ani v naší armádě.

"Je potřeba říci, že tento velitel není velitelem těch vojáků, kteří tam odjíždějí. A tento člověk podle morálního kodexu a dalších zásad platných v této armádě po reformě zahájené k 1. 1. tohoto roku , prostě nemá v Armádě České republiky místo. Náčelník generálního štábu ho navrhuje k propuštění ze služebního poměru a já s tím budu rád souhlasit," uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík o libereckém vojáku

Podvod odhalilo velitelství pozemních sil se sídlem v Olomouci a šetří ho vojenská policie. "Jednačtyřicetiletý důstojník z důvodů vlastního obohacení místo toho, aby vykonal služební cesty služebním vozidlem, vykonával je vozidlem soukromým. Za ně si pak účtoval plnou náhradu cestovného a služební vůz záměrně poslal na jiné místo," potvrdila Radiožurnálu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Velitel 9. roty chemické ochrany Jiří Gajdoš tvrdí, že o podvodech v kasárnách nic neví, protože Petr Škop velel jinému útvaru libereckých chemiků. "Jsou tam tři vojenské útvary - 9. rota chemické ochrany, která byla v Kuvajtu a jede tam znova, základna chemického vojska a 11. prapor chemické ochrany. Jestli tam je nějaký problém, tak o tom nevím a jsem překvapen, že se tam něco takového stalo," řekl Gajdoš.

Za podvod, neuposlechnutí rozkazu a zneužití pravomoci veřejného činitele hrozí veliteli chemického praporu až tři roky vězení.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Pavel Štefka se ve čtvrtek právě v Liberci s vojáky odlétajícími do Kuvajtu rozloučí. O případném nasazení vojáků do operace proti iráckému režimu by měla rozhodnout vláda na základě usnesení Rady bezpečnosti OSN. Mandát k tomu má od parlamentu i prezidenta.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme