Ministr Kocáb chce bojovat proti špehování zaměstnanců

Zákoník práce skryté sledování zaměstnanců zakazuje, ale neurčuje trest. To má v plánu změnit ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Chce, aby vznikla novela zákona, která umožní inspekci ministerstva práce a sociálních věci obcházet pracoviště a kontrolovat, jestli zaměstnavatelé své zaměstnance tajně nesledují, například pomocí kamer, počítačových programů, které sledují, zda se zaměstnanci věnují čistě pracovním záležitostem nebo dokonce čtením soukromých e-mailů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamera

Bezpečnostní kamera | Foto: simtec.org.za

"Především musím zdůraznit, že se nenavrhují žádné nové povinnosti pro zaměstnavatele. Materiální stránka věci je již dnes v zákoníku práce. Je například zakázáno sledování zaměstnanců, zjišťování osobních údajů zaměstnanců, které nejsou nutné k výkonu práce," říká vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách zaměstnanců mluvili na Radiožurnálu vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský a předseda Sdružení podnikatelů České republiky Bedřich Danda.

Podle něj zaměstnavatel může kontrolovat výkon práce, může například kontrolovat, zda zaměstnanec v pracovní době telefonuje. Nemůže ale zjišťovat obsah soukromých rozhovorů nebo e-mailů.

S tím ale úplně nesouhlasí předseda Sdružení podnikatelů České republiky Bedřich Danda:

"To, že někdo používá v práci firemní internet pro soukromé účely, považuji téměř za krádež. To mi velmi vadí. Co se týče kamer, slušný člověk přeci nemá problém s tím, že ho někdo sleduje. Jsem samozřejmě proti tomu, aby byly kamery například na toaletách, v normálním provozu jsou ale kamery opodstatněné."

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme