Ministerstvo zahraničí: Do Egypta jeďte jen v nezbytných případech
Občané české republiky by měli do Egypta cestovat jenom v nejnutnějších případech. Takové varování vydaly české úřady pod vlivem rostoucí krize v severoafrické zemi. Českému rozhlasu to řekl vedoucí ambasády v Káhiře Jiří Slavík.
„Ministerstvo zahraničních věcí jak po konzultaci se zastupitelstvím v Káhiře, tak po konzultacích s evropskými zeměmi, které v Káhiře mají svou působnost, rozhodlo, že vzkáže českým turistům, že jim doporučuje cestu do Egypta pouze v nezbytně nutných případech,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu Vít Kolář z ministerstva zahraničí.
Každá cesta je podle Koláře volbou jednotlivého člověka. Ministerstvo ji nemůže ovlivnit, může pouze přidat informaci o bezpečnostní situaci a člověku dát doporučení.
„Stejně tak nemůžeme ovlivnit rozhodnutí cestovky necestovat do určité země nebo tam pořádat zájezd,“ dodal Kolář.
Vít Kolář z ministerstva zahraničí informuje o doporučeních k cestám do Egypta
Některé státy mezitím zahájily evakuaci svých občanů. Například Spojené státy a Turecko posílají i speciální letadla.
„V Káhiře se rozmáhá rabování v ulicích. Případy drancování se už objevily i v Hurgahadě a podle nepotvrzených informací i v Šarm aš Šajchu, tedy dvou přímořských letoviscích, kde ročně tráví dovolenou desítky tisíc českých turistů,“ uvádí přímo z Egypta zvláštní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.
Některé státy Evropské unie své občany od cesty do Egypta odrazují úplně. Situaci cizinců komplikuje zákaz nočního vycházení. Zasahuje totiž do letových řádů leteckých společností, které Egypt spojují se světem.
V Egyptě by podle Asociace cestovních kanceláří mělo být 1200 organizovaných českých turistů.
Cestovky se zavázány necítí
Podle zástupce Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže varování ministerstva zahraničí po právní stránce neznamená nic. Cestovní kanceláře podle něj pokyn ministerstva nemusejí poslechnout a záleží na každé cestovce, jak na to zareaguje.
„My nejsme povinni reagovat na prohlášení ministerstva zahraničních věcí. Ministerstvo ne vždy reaguje podle reálné skutečnosti, často reaguje velmi alibisticky. My budeme reagovat na situaci konkrétní,. To znamená na situaci v místech, ve kterých turisté jsou,“ zuvedl papež.
Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří v materiálu Michaely Veteškové říká, že cestovky se ministerským varováním vázány necítí
Je to trochu šalamounské rozhodnutí, a to hned z několika důvodů - jestli se kancelář rozhodne zrušit zájezd, pak musí klientům nabídnout zpět peníze, nebo jinou destinaci a nebo jiný termín.
Jestli se ale rozhodne sám klient, že do protesty zmítaného Egypta neodletí, tak nedostane nic nazpátek a může ještě něco doplácet.Pokud se někdo rozhodne zrušit zájezd do nějaké destinace proto, že má strach, je to zprvu jeho subjektivní strach, říká právník Jan Černý z kanceláře "Černý-Raupachová".
Když prokáže, že jeho strach je založen na objektivních skutečnostech, situace už je jiná, připouští, ale upozorňuje:
„V nějakém momentě objednávám zájezd. V případě, že se bezpečnostní situace v dané destinaci horší a ministerstvo následně nedoporučuje do této lokality odjíždět, potom bych se nebál po cestovní kanceláři požadovat zpět celou částku. Musím ale upozornit na důležitou věc – a to jsou smluvní podmínky, které každý klient cestovní kanceláře podepisuje. Tam možná někteří z klientů podepsali něco, co jejich šance hodně změní.“
Cestovní kanceláře v destinacích, kam nejčastěji míří naši turisté - tedy do Hurgády, do letoviska Taba a nebo Šarm aš šejchu - hlásí, že je tam klid.
„Máme informace jen o organizovaných turistech. O těch, kteří tam odletěli takzvaně na vlastní triko, nevíme příliš mnoho,“ uvedl papež a dodal:
„Turistů tam je cirka 1000 až 1200. Z toho jich je valná hromada na pobřeží, to znamená v oblasti přímořské. Ne na Nilu, v Káhiře nebo Alexandrii."
Ministerstva zahraničí řady evropských států doporučila svým občanům, aby odložili cesty do Egypta, pokud nejsou nezbytně nutné. Některé turistické kanceláře a letecké společnosti začaly s evakuací svých klientů z Egypta.