První Zemanova návštěva po dovolené. Na Pražském hradě přivítal Tomia Okamuru
Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě setkal s předsedou SPD Tomiem Okamurou. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Obsah jednání nechtěl komentovat. Okamura sdělil, že se Zemanem jednal o aktuálních vnitropolitických otázkách a o kauze bývalého italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který je stíhán za to, že bránil vylodění migrantů z humanitárních plavidel.
Okamura označil stíhání Salviniho, jehož strana Liga je na evropské úrovni partnerem SPD, za politickou perzekuci. „Požádal jsem pana prezidenta, aby v rámci plánované oficiální návštěvy Itálie tuto věc zmínil a Mattea se zastal,“ uvedl Okamura.
Průzkum CVVM: Důvěra v prezidenta opět mírně klesla, věří mu nejméně lidí za poslední tři roky
Číst článek
Zeman plánoval návštěvu Itálie na letošní podzim. S ohledem na pandemii koronaviru ale zatím není jisté, jestli se návštěva nakonec uskuteční.
Salvini čelí v Itálii stíhání ve dvou případech zadržování imigrantů. Jeden se týká případu z loňského srpna, kdy nynější opoziční politik ještě ve funkci ministra vnitra povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.
Další případ se týká loňského července, kdy Salvini nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.
Tradiční dovolená prezidenta Zemana na Vysočině. Navštívil pramen Oslavy a projel se na svém člunu
Číst článek
Schůzka s Okamurou je první Zemanovou veřejnou aktivitou po dovolené, kterou měl v minulých dvou týdnech. Přerušil ji 12. srpna, kdy se na Hradě setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem při jeho návštěvě Česka.
Zeman v srpnu také podepsal zákony s pravidly pro podzimní volby pro osoby v karanténě a s pravidly pro distanční výuku. Připojil se také ke společnému prohlášení prezidentů visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) k prezidentským volbám v Bělorusku a následnému násilí policie vůči demonstrantům.