Prezident Izraele je na návštěvě Prahy. Zeman se mu omluvil za údajně nedostatečnou podporu v OSN
Prezident Miloš Zeman se při dnešní tiskové konferenci po jednání v Praze omluvil izraelskému prezidentovi Jicchaku Herzogovi za postoj ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Lipavský v pondělí zopakoval, že Česko loni hlasovalo proti zřízení komise a vystoupilo s národním vysvětlujícím prohlášením. Tato pozice podle něj platí i nadále.
Komise uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.
Exministr Petříček: Osobní spory prezidenta Zemana s Lipavským jsou právě o vztahu s Izraelem
Číst článek
Rezoluci podle Zemana oba prezidenti při pondělním jednání odsoudili. Zeman zmínil, že obdržel protestní dopisy několika organizací. „Chtěl bych se proto jako hlava českého státu za tento postoj omluvit,“ řekl.
Lipavský v pondělí zopakoval, že ČR je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN dlouhodobě konzistentně a důrazně prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. Tato pozice podle něj platí i nadále. V OSN i vůči partnerům je podle něj český postoj čitelný a srozumitelný.
Lipavský byl kritizován za to, že se Česká republika nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise. Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem.
V debatě byl přednesen i projev EU, do nějž ČR prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.
Šéf zahraničního odboru Hradu: Vyznamenáním pro Zelenského se Zeman s Putinem definitivně rozešel
Číst článek
Vyznamenání pro Zemana
„Jste důležitým partnerem, spojencem a vaše láska k Izraeli je všem známá,“ řekl Zemanovi Herzog. Poděkoval mu za podporu Izraele na mezinárodních fórech i za odhodlanou podporu myšlenky přemístění českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Při slavnostním obědě ve Vladislavském sále Herzog Zemanovi předal nejvyšší izraelské státní vyznamenání Medal of Honor (Řád cti). Podle certifikátu, který prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil na twitteru, byl Zeman oceněn za „neochvějnou podporu“ Izraele a jeho lidu nebo za jeho přínos pro přátelství mezi ČR a Izraelem.
Stejné vyznamenání, které je udělováno od roku 2012, obdrželo například několik bývalých amerických prezidentů. Při návštěvě Izraele ho tento týden převezme i současný prezident Joe Biden.
„Dali jsme si některé společné domácí úkoly, mezi něž patří například uskutečnění dlouho odkládaného setkání vlád obou zemí,“ řekl Zeman.
Budoucnost spolupráce s Izraelem
Země podobný mezivládní dialog organizují od roku 2011, v hostitelské roli se země střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby, a následně šíření koronaviru.
Univerzitní spolupráce Česka a Izraele pokračuje. Na tuzemské fakulty medicíny nastoupí sto studentů
Číst článek
Zeman s Herzogem hovořili také o možnostech dalšího rozvoje obranné a technologické spolupráce.
Prezidenti se na Hradě setkali s lidmi, kteří přežili nacistické koncentrační tábory nebo které nacisti pronásledovali. Na oběd ve Vladislavském sále pak bylo pozváno asi 140 lidí z řad zástupců židovských obcí, vysokých státních úředníků nebo lidí z byznysu napojených na Izrael.
Následovaly schůzky Herzoga s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem a s premiérem Petrem Fialou (oba ODS). Program Herzoga v ČR zakončí večeře, kterou na Hradě spolupořádá Česko-izraelská smíšená obchodní komora.