‚Své kvality potvrzoval po celý život.‘ Zeman kondoloval Trumpovi kvůli smrti Bushe staršího
Prezident Miloš Zeman poslal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi kondolenční telegram kvůli smrti jednoho z jeho předchůdců George Bushe staršího. Ten zemřel v pátek večer v 94 letech. Prezident Zeman v telegramu vyzdvihl Bushovy přednosti a připomněl i jeho návštěvu v Praze krátce po sametové revoluci.
„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu bývalého prezidenta George Herberta Walkera Bushe. Dovolte mi, abych Vám a Vaším prostřednictvím i lidu Spojených států amerických vyjádřil upřímnou soustrast,“ napsal prezident České republiky svému americkému protějšku.
Muž, který stál u konce studené války. Zemřel bývalý americký prezident George Bush starší
Číst článek
Bush starší byl podle Zemana nejen „vynikající podnikatel, diplomat a státník, ale také výjimečný člověk“. „Své profesionální a lidské kvality, odvahu, čestnost, smysl pro spravedlnost i lásku k rodině potvrzoval po celý svůj život,“ píše se dále v telegramu, jehož celé znění zveřejnila prezidentská kancelář na stránkách Hradu.
Miloš Zeman také připomněl význam 41. prezidenta Spojených států pro Českou republiku, respektive Československo.
„Klíčová byla jeho role v době doznívající studené války, ale především po pádu železné opony a rozpadu socialistického bloku. George H. W. Bush byl prvním americkým prezidentem, který navštívil Prahu po sametové revoluci. Přivezl s sebou čerstvou energii, obrovskou naději a přísun motivace, které nám pomohly k návratu do Evropy a na Západ, kam jsme vždy přirozeně patřili,“ napsal Zeman.
OBRAZEM: Válečný hrdina, politik a otec. Připomeňte si život George Bushe staršího
Číst článek
George Bush starší přežil za druhé světové války havárii svého bombardéru. Po válce dostudoval Yale a dal se na podnikání. Později se stal milionářem a v 60. letech se vrhl na politiku jako jeho otec. Prezidentem chtěl být poprvé v roce 1980, v republikánských primárkách ale podlehl Ronaldu Reaganovi, který si ho později vybral za viceprezidenta.
Do čela USA se dostal v roce 1988. Doma v USA zvýšil výdaje na školství a péči o děti, rozšířil práva postižených občanů, zasadil se o zákon o čistotě ovzduší, opět otevřel Ameriku imigrantům a zakázal dovoz některých poloautomatických zbraní. Na mezinárodním poli se proslavil zejména úspěšnými válkami s Panamou a Irákem.
V listopadu 1990 navštívil Bush starší i tehdejší Československo. Na jeho projev na Václavském náměstí, ve kterém připomněl Pražské jaro roku 1968, se tehdy přišlo podívat přes 100 tisíc lidí.
Kondolenční telegram od českého prezidenta Miloše Zemana svému americkému protějškovi Donaldu Trumpovi
Excelence,
s hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu bývalého prezidenta George Herberta Walkera Bushe. Dovolte mi, abych Vám a Vaším prostřednictvím i lidu Spojených států amerických vyjádřil upřímnou soustrast.
G. H. W. Bush byl nejen vynikající podnikatel, diplomat a státník, ale také výjimečný člověk. Své profesionální a lidské kvality, odvahu, čestnost, smysl pro spravedlnost i lásku k rodině potvrzoval po celý svůj život.
George Bush starší byl však výjimečný i pro mou zemi. Jen málo amerických prezidentů mělo tak hluboký význam pro vývoj Československa a České republiky, jako právě on. Klíčová byla jeho role v době doznívající studené války, ale především po pádu železné opony a rozpadu socialistického bloku. George H. W. Bush byl prvním americkým prezidentem, který navštívil Prahu po Sametové revoluci. Přivezl s sebou čerstvou energii, obrovskou naději a přísun motivace, které nám pomohly k návratu do Evropy a na Západ, kam jsme vždy přirozeně patřili.
I proto bude G. H. W. Bush Čechům chybět. Vážený pane prezidente, přijměte, prosím, ještě jednou jménem mým i jménem celé České republiky naši hlubokou soustrast.