Šestý pokus. Vláda opět navrhne prezidentovi, aby povýšil šéfa BIS Koudelku do generálské hodnosti
„Pana plukovníka navrhneme v pondělí na povýšení do generálské funkce,“ řekl ve středu premiér Andrej Babiš (ANO). Půjde o šestý pokus na povýšení šéfa Bezpečnostní informační služby České republiky (BIS) Michala Koudelky do generálské hodnosti. Prezident Miloš Zeman dosud návrhy na jmenování šéfa tajné služby nevyslyšel.
Poslední návrh na jmenování šéfa BIS Michala Koudelku do generálské hodnosti podala vláda prezidentu Miloši Zemanovi v loňském roce. Prezident naposledy jmenoval generály v říjnu 2020, Koudelku ale z jmenování vynechal.
Zeman už pětkrát odmítl jmenovat Koudelku generálem, dlouhodobě kritizuje práci BIS a v minulosti také požadoval Koudelkovo odvolání z funkce.
Evian i Chamonix. Ruští agenti, kteří jsou podezřelí z výbuchu ve Vrběticích, měli základnu ve Francii
Číst článek
Loni prezident Zeman předal Babišovi materiál týkající se právě Koudelky. Měl zdůvodňovat, proč odmítá jmenovat šéfa BIS generálem. Podle týdeníku Respekt v materiálu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem.
Předseda vlády dlouhodobě prohlašuje, že má na Koudelku jiný názor než Zeman. „Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,“ řekl loni Babiš.
BIS v řadě výstupů podpořili poslanci, naposledy v úterý. Sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky poděkovala jejím důstojníkům za profesionální práci. Koudelka předtím poslance informoval o zjištěních tajné služby ohledně zapojení ruských agentů GRU do explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, který si vyžádal dva životy.
Výbuch ve Vrběticích
11 dní, které předcházely odhalení ruských špionů: utajená schůzka, odvolání ministra, cesta pro Sputnik
Číst článek
O tom, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby výbuchu, informovali o víkendu premiér Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Stalo se tak na základě důkazů, získaných právě Bezpečnostní informační službou.
V reakci na zjištění Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů, na což Moskva reagovala vyhoštěním vyhoštěním 20 Čechů. Ti se vrátili do vlasti v pondělí večer vojenským speciálem. V úterý sněmovna vyzvala k omezení počtu ruských diplomatů v Česku a k vymáhání odškodnění za Vrbětice.
Ve středu Česko podpořili předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu. Ve společném prohlášení pak uvedli, že země Evropské unie musí společně jasně zareagovat na výbuch, za kterým podle českých tajných služeb stála ruská vojenská rozvědka GRU.