Metanol dál zabíjí. Zákaz prodeje lihovin by se mohl rozšířit celoplošně

Policie, celníci a inspektoři pátrají po jedovatém tvrdém alkoholu. Ten v Česku nadále zabíjí lidi. Celkem už jich zemřelo 16. Vláda proto zakázala prodej víc než třicetiprocentních lihovin ve stáncích. Pokud se situace s otráveným alkoholem nezlepší, je ministerstvo zemědělství připraveno podpořit plošný zákaz alkoholu i v kamenných obchodech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda je připravena, pokud nebude zdroj závadného alkoholu nalezen dostatečně rychle, zákaz rozšířit celoplošně

Vláda je připravena, pokud nebude zdroj závadného alkoholu nalezen dostatečně rychle, zákaz rozšířit celoplošně | Zdroj: ČTK

„Jsme připraveni, jakmile přijde jakýkoli impulz, řešit i širší zákaz prodeje alkoholu i v kamenných obchodech. Spíš je to ale záležitost impulzu od policie, případně hygieny či ministerstva zdravotnictví,“ potvrdil ministr zemědělství Petr Bendl z ODS.

Krizový štáb se kvůli současné situaci znovu sejde zítra. Podle ministra vnitra Jana Kubiceho zatím policisté na stopu konkrétnímu viníkovi nepřišli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem závadného alkoholu mluvil v pořadu Stalo se dnes ministr zemědělství Petr Bendl

„Policie a především služba kriminální policie a vyšetřování případ vyšetřuje. V současné době na tom pracuje asi sto policistů služby kriminální policie a vyšetřování na krajích, plus policisté policejního prezidia a analytici a další. Policie postupuje pod dozorem státního zastupitelství. V současné době uvolňuje informace, které uvolnit může,“ řekl Kubice.

Viníka hledá také Česká zemědělská a potravinářská inspekce, která už provedla stovky kontrol. Známé jsou dosud výsledky 34 z nich. Ani v jednom z případů se metylalkohol u zajištěných vzorků nenašel. Inspekce proto pátrá dál.

„To, na co se teď všichni soustředíme, je zjistit zdroj. U nás všechno, co má ruce a nohy a je schopno a oprávněno kontrolovat, je v terénu. Od rána do večera neřešíme nic jiného, než se ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a dalšími dozorovými orgány, jako jsou celníci, případně hygiena, snažíme identifikovat zdroj,“ řekl Bendl.

Vláda plošně zakázala prodej tvrdého alkoholu ve stáncích

Číst článek

Vláda dnes v souvislosti s množícími se případy otravy metylalkoholem nejprve zřídila krizový štáb, později zakázala s okamžitou platností prodávat tvrdý alkohol ve stáncích.

Krizová informační linka, kam se lidé s dotazy na nebezpečný alkohol můžou obracet 24 hodin denně:
pro Moravskoslezský kraj: 950 739 943
pro Jihomoravský kraj: 518 601 335

Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů je zakázáno rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent.

Centrální koordinační tým zavedla dnes i policie. Hlavním cílem týmu s názvem Metyl je soustřeďovat informace o podezření výskytu pančovaného alkoholu s metylem a poskytovat je občanům, aby nedošlo k dalším případům.

Občané by měli zlikvidovat podezřelý alkohol, nekonzumovat jej a v případě zdravotních potíží vyhledat lékařskou pomoc.

Kvůli otravě metanolem už v Česku zemřelo nejméně 16 lidí, u dalších se čeká na výsledky pitvy. Dalších víc než 20 pacientů leží v nemocnici. Jedovatý alkohol se zatím objevil v pěti krajích – Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském.

Počet obětí metylalkoholu stoupl na 16. Případ řeší speciální policejní tým

Číst článek

Václava Marešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme