Přehled tisku: Babišův švagr, dražší zelenina a nezvyklý nábor lidí na ministerstvo zdravotnictví

V úterním tisku se dočtete, že se mění přístup sněmovny k vydávání svých poslanců k trestnímu stíhání. Tématu se věnuje Mf Dnes. Regionální Deník informuje o nezvyklém náboru lidí na ministerstvo zdravotnictví. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Regionální Deník píše o nezvyklém náboru lidí na ministerstvo zdravotnictví (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Deník N

Za poslední rok nejvíc zdražila zelenina, zjistil Deník N. Ten porovnal skoro 650 druhů zboží a služeb, které nakupuje průměrná česká domácnost. Vůbec nejvíc narostla cena cibule. Zatímco na konci roku 2017 stál kilogram 12 korun, o rok později to bylo 23,50. V první desítce položek, které loni zdražily nejvíc, se zelenina objevuje celkem šestkrát. Zelenina jako celek byla podle statistiků v prosinci dražší o téměř 15 procent, než loni ve stejném období. Důvodem zdražení je hlavně celoroční suché počasí, kvůli kterému byla nízká úroda.

Kdyby Agrofert nečerpal dotace, Babiš by neměl střet zájmů, míní Transparency. Podle premiéra nesmyslné

Číst článek

E15

Skupinu Agrofert po odchodu premiérovy manželky Moniky Babišové opouští i její bratr Martin Herodes. Informuje o tom deník E15.

Ještě loni Herodes působil ve dvou firmách napojených na Agrofert – v PR agentuře Panda Media a firmě Respo Spol zaměřené na zemědělskou výrobu. Jak Panda Media, tak Respo Spol ale loni prošly fúzí, v rámci níž zanikly výkonné funkce nebo se v nich změnily vlastnické struktury. Ve společnosti Panda Media byl Herodes jednatelem od roku 2015.

Sloučením agentury s Imobou, nástupnickou firmou společnosti Čapí hnízdo, ale Panda Media k prvnímu lednu zanikla a Herodes tím pádem ztratil pozici jednatele. Informace lze vyčíst i z veřejné sbírky listin. Agrofert ale věc odmítl komentovat.

Mf Dnes

Mf Dnes se věnuje tomu, jak se mění přístup sněmovny k vydávání svých poslanců k trestnímu stíhání. Spočítala, že dolní komora za dobu své existence vydala celkem 30 poslanců. Nejčastěji kvůli urážlivým výrokům, úplatkům nebo za prohřešky při řízení auta. Sněmovna tak policii vyhověla ve dvou třetinách žádostí.

Zatímco ale v 90. letech vyšla vstříc vyšetřovatelům v polovině případů, od roku 2002 až do roku 2017 dolní komora vydala většinu poslanců, o které policie žádala. V posledním volebním období se ale poměr vydávání poslanců ke stíhání změnil. Od voleb na podzim 2017 poslanci vyhověli z pěti žádostí dvěma - a to v případě kauzy Čapí hnízdo, kdy byl vydán premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, připomíná Mf Dnes.

1:59

‚Bylo jasné, že to jsou fízlové.‘ Za podpis Charty 77 musela emigrovat, příslušníky StB čeká soud

Číst článek

Deník

Regionální Deník píše o nezvyklém náboru lidí na ministerstvo zdravotnictví nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na sociálních sítích se totiž objevily inzeráty s e-mailem na bývalého poradce ministra Jakuba Krále. Ten už ale na ministerstvu nepracuje. Resort se od inzerátů distancuje. Inzeráty vyvolaly vlnu kritiky od protikorupčních organizací. Podle nich může jít o střet zájmů.

Jakub Král totiž vlastní soukromou společnost na zdravotnické prostředky. Pomáhá třeba různým výrobcům ke vstupu na český trh. Přímo Král pomoc při náboru podle regionálního Deníku nepopírá, jakýkoliv střet zájmů ale odmítá. Prostřednictvím své studentky prý jen dává vědět ostatním studentům o možnosti pracovního uplatnění po státnicích.

Právo

Přes 40 procent mladých lidí získá byt díky finanční pomoci od rodičů. Píše o tom deník Právo a opírá se o nedávný průzkum Sociologického ústavu. Podle něj rodiče přispívají dětem nejčastěji na hypotéky, podporují je ale i v placení nájmu nebo energií. Příspěvek na zajištění vlastního bydlení je tak současně i nejčastější způsob, jak rodiče své dospělé děti podporují.

Kromě pomoci na financování nového bytu, ale svým potomkům taky byty přenechávají nebo jim umožňují bydlení v rodinném domě. Kritická situace je přitom u věkové kategorie 25 až 34 let, kdy kvůli financím zůstává s rodiči 70 procent dospělých potomků - píše deník Právo.

Andrea Kubová, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme