Že mají Maďaři plyn za pětinu, je nehorázná lež. Náklonnost k Rusku podle exvelvyslance nepomohla

Málokterý evropský politik dokáže téměř každým svým projevem vyvolat tak silné reakce jako maďarský premiér Viktor Orbán. V rumunském Sedmihradsku nedávno prohlásil, že Maďarsko nechce být součástí světa smíšených ras. „Orbán nic neřekne náhodou. Vždy sleduje nějaký cíl – vyvolat rozruch a odvést pozornost od palčivých otázek, především vnitropolitických,“ soudí bývalý maďarský velvyslanec v Česku György Varga.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Svými výroky tak prý dokázal odvést pozornost od toho, že navzdory svému slibu musela maďarská vláda výrazně zvýšit náklady domácností, zejména pak ceny plynu a elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je György Varga, spisovatel a bývalý velvyslanec Maďarska v Praze

„Byl to jeden ze základních pilířů režimu, od roku 2013 byl plyn a elektřina pro domácnosti a většinu podnikatelů na stejné úrovni. To se teď ukázalo neudržitelné a tak určili nějaký virtuální průměr a nad ním radikálně zvýšili ceny plynu na sedminásobek a elektřiny na dvojnásobek,“ popisuje bohemista.

Rýsuje se prý také nedostatek pohonných hmot, protože maďarské rafinérie nedokáží pokrýt spotřebu. Regulované ceny nyní musejí být dotovány ze státních rezerv a zejména v případě nafty prý hrozí nedostatek.

„Člověk kolem sebe dnes v tramvaji nebo v restauraci slyší lidi mluvit o tom, jak to proboha bude. I pro mě je to problém, a to nepatřím k chudším vrstvám. Nedovedu si představit, co to vyvolá v říjnu, až lidé dostanou první účty se zvýšenou cenou plynu, a pak během topné sezony. Je to obrovské zklamání a preference strany Fidesz se už teď propadly o 12 procent. Ale opozice to bohužel není schopna vyrovnat, po volbách se rozpadla,“ konstatuje.

Cynická hra s Ruskem

Orbán podle Vargy není rasista, ale stoprocentní cynik, který nebere vážně žádnou ideologii: „Jeho cílem je udržet si a mít moc, podle toho vše organizuje,“ uvádí s tím, že maďarský premiér se radikálními výroky snaží odlákat voliče stále populárnější radikální straně Naše vlast.

Maďarsko se zároveň pod Orbánovým vedením stalo největším zastáncem Ruska v Evropské unii. Kritiku odráží argumenty o výhodnosti tohoto postoje pro maďarské občany.

Spojenectví s Putinem se podle Vargy zrodilo někdy okolo roku 2009 po setkání v Petrohradě. „Myslím, že tam vznikl nějaký model spolupráce. Bude to o byznysu, o modelu vládnutí. Možná, že mu Putin něco poradil a on v jeho režimu uviděl něco slibného, vzor pro udržení moci. On obdivuje Putina, ten jeho autoritářský model,“ zamýšlí se bývalý diplomat.

23:25

Niedermayer: Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti

Číst článek

V důsledku toho se Maďarsko stalo ještě závislejším na ruském plynu a ropě. Za tyto komodity prý ale Maďaři platí stejnou cenu jako kdokoli jiný. „Je to velký blud, který vznikl někdy na začátku února, když Orbán navštívil Putina a ten údajně řekl, že Maďaři dostávají plyn za pětinu než ostatní. To je nehorázná lež,“ zdůrazňuje Varga.

Náklonnost k Rusku podle něj Maďarsku reálně žádné výhody nepřinesla, ovšem Orbánovi v politické rovině ano. „On hraje takovou hru, jak on říká, paví tanec. Trošku tam a trošku tam. Svým vztahem k Putinovi může vydírat Západ, představuje si nějakou nezávislost na mocenských pólech, lavíruje. Několikrát vetoval rozhodnutí v Evropské unii a vydírá partnerské země,“ doplňuje.

Pokud jde o řešení války na Ukrajině, Orbán prý chce, aby Ukrajinci složili zbraně a dohodli se s Ruskem. „Je to proruská argumentace, on samozřejmě nechce ztratit nástroj, kterým může vydírat Západ. Ztráta putinovského protipólu v boji se Západem by pro Orbána byla zásadní, protože základ je pro něj doma, tedy zachovat v Maďarsku autoritativní moc.“

Poslechněte si celý rozhovor v záznamu Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme