Liberecká nemocnice mohla pořídit kardiopřístroje o třetinu levněji

Liberecká nemocnice získala díky téměř šedesáti milionům korun z evropských dotací špičkové kardiopřístroje. Radiožurnál ale zjistil, že takové vybavení lze pořídit o třetinu levněji. A to třeba i proto, že v tomto případě byl vítěz zakázky jen prostředníkem jiného prostředníka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronární jednotka

Koronární jednotka | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice získala za 59,5 milionu korun šest kompletů přístrojů. Radiožurnál ale oslovil odborníky, kteří spočetli, že tyto přístroje firmy Siemens a Philips se v Česku dají sehnat daleko levněji - a to za 43 milionů korun. Liberecká nemocnice tak zaplatila o třetinu více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu sleduje reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka

Vítěznou firmou, která přístroje dodala, je firma Sinomed. Z její účetní závěrky je ale zřejmé, že tato menší firma se nemohla sama o sobě výběrového řízení účastnit, protože například nesplňuje nemocnicí požadované šedesátimilionové obraty v posledních třech letech. Že nakonec vyhrála, na tom vedení nemocnice nevidí nic zvláštního.

"Dodávka přístrojů z evropských fondů byla realizována podle smlouvy a ty nové přístroje pro nemocnici znamenají významný pokrok v tom, že můžeme použít nejmodernější technologie. Máme dostatečnou kapacitu, můžeme rozšiřovat kapacitu,“ říká lékařský ředitel nemocnice Jan Mečl.

Dohledat firmu Sinomed přitom není snadné. Nefungují jí internetové stránky a nesídlí ani na jedné ze dvou uvedených adres. Když se Radiožurnálu nakonec podařilo kontaktovat jejího vlastníka a jednatele Martina Těšitele, nechtěl se na mikrofon vyjadřovat. Řekl jen, že jeho firma kanceláře nepotřebuje, protože se scházejí, kde je potřeba.

Společnost Sinomed přitom koupila všechny přístroje od další zprostředkovatelské firmy Puro-klima, se kterou byla navíc dříve majetkově spjatá. Kolik si která z firem ze zakázky strhla jako marži, ale nechce jednatel Sinomedu prozradit.

Ministerstvo: Možnosti kontroly máme omezené

Tím, kdo v tomto případě evropské peníze rozděluje, je ministerstvo zdravotnictví. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň ale říká, že jejich možnosti ke kontrole jsou omezené.

"My jsme dělali formální kontrolu zadávací dokumentace. Ta zadávací dokumentace byla v pořádku. A poté, až to proběhne, tak to ministerstvo zdravotnictví samozřejmě může zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt EU, tak i ta kontrola bude přísnější, i z pohledu v rámci Evropské unie. Nicméně, pokud budou splněny zákonné podmínky, z našeho pohledu to musí být v pořádku. My nemůžeme řešit něco, co je mimo rámec zákona," říká Sršeň.

Jinými slovy: jestli cena byla vyšší, než je nutné, nikdo kontrolovat nebude. A na otázku, proč nemocnice vybrala nabídku, na které si vydělají hned dva zprostředkovatelé, nechce odpovědět jak současné, tak ani minulé vedení, které o zakázce rozhodlo.

Marika Táborská, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme