Lessy byl podle opozice nepohodlný vládě, koalice doufá v konec sporů
Odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho vyvolalo mezi politiky rozdílné reakce. Opozice mluví o předem připravené likvidaci policejního prezidenta. Podle vládních stran neshody mezi policejním prezidentem a ministrem vnitra destabilizovaly celou policii a nemohly dále pokračovat. Petra Lessyho nahradil ve funkci policejního prezidenta jeho dosavadní náměstek Martin Červíček.
Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier tvrdí, že Petr Lessy byl vládě nepohodlný, a proto musel skončit.
„Policie se přestala bát a začala vyšetřovat trestní kauzy, které se týkaly vládních politiků. Tam byly jasné útoky Petra Nečase a Miroslava Kalouska v souvislosti s kauzou Vlasty Parkanové,“ míní Dienstbier.
Reakce politiků na odvolání policejního prezidenta Lessyho zjišťovala redaktorka Martina Spěváčková
„Vláda zneužila instituty, které jsou v zákoně o policii, kdy sama prosadila neodvolatelnost policejního prezidenta a najednou zneužila generální inspekce k tomu, aby se zbavila nepohodlného člověka, který garantoval v poslední době nezávislost policie,“ tvrdí místopředseda ČSSD.
„Pevně doufám, že nenastala doba, kdy všichni, kteří budou mít jiný názor než vláda, kteří se budou snažit poukázat na nepořádky v této zemi, kteří se budou o nezávislé prošetření různých věcí, budou kriminalizováni,“ uvedl stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.
Sám přitom chce, aby postup ministra vnitra Kubiceho a Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřilo Nejvyšší státní zastupitelství.
Lessyho odvolání ostře kritizuje předseda Věcí veřejných a exministr vnitra Radek John.
„Policejní prezident Lessy sloužil všem občanům České republiky, ale jak je vidět, patrně nesloužil zájmům vlády České republiky, protože patrně zájmy vlády České republiky jsou jiné. Každý občan ať si dosadí, jaké zájmy vedou vládu k takovýmto krokům,“ prohlásil Radek John.
Václav Klaus je znepokojen odvoláním policejního prezidenta
Číst článek
První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS věří, že policie bude nezávisle fungovat i po odchodu Lessyho. Neshody mezi policejním prezidentem a ministrem Kubicem podle něj přinášely problémy.
„Celá akce je vyvrcholením určitých neshod mezi ministrem a prezidentem policie. Jakékoli neshody destabilizují celou policii a to je špatný signál,“ říká Sobotka.
O tom, že je potřeba stabilizovat situaci mezi vedením policie, vnitrem a policejním prezidentem, je přesvědčena i vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
Lessy skončil v čele policie a byl zbaven služebního poměru. Inspekce ho viní z pomluvy
Číst článek
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík je toho názoru, že rozhodnutí o Lessyho vině či nevině je na policii. „Mně jako politikovi příliš nepřísluší vyjadřovat se k této věci. Já věřím, že policie jedná podle práva, že se ukáže, kdo je v jakém právním vztahu,“ myslí si Petr Gazdík.
Policejního prezidenta Petra Lessyho z funkce odvolal ministr vnitra Jan Kubice. Důvodem je údajná pomluva v kauze náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Generální inspekce bezpečnostních sborů už proto Lessyho obvinila. Lessy je také podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Lessy versus politici
Lessy se během svého působení v čele policie dostal do konfliktu s řadou politiků i s ministrem vnitra. Vše začalo už jeho jmenováním, které bylo podle prověrky nestandardní – o výběru Lessyho bylo rozhodnuto už den před volbou.
Kubice kritizoval policejního prezidenta i proto, že Lessy porušil zákaz dozorujícího státního zástupce informovat o kauze údajného brněnského policejního gangu. Kvůli výrokům na adresu náměstka zlínské krajské policejní správy Jaroslava Vaňka zahájil se šéfem policie kázeňské řízení a nyní ho kvůli tomu GIBS obvinila z pomluvy.
Petr Lessy (48)
- Narodil se 18. srpna 1964 v Prostějově
- Vystudoval práva na policejní akademii a má hodnost plukovníka
- Od ledna 2011 vykonával funkci policejního prezidenta, nahradil Oldřicha Martinů
- Předtím pracoval jako náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu, u policie pracoval přes 20 let
- Velel řadě zásahů proti extremistům nebo fotbalovým chuligánům na severu Moravy
- V letech 2006 až 2010 byl členem zastupitelstva obce Palkovice, zvolen byl jako nezávislý na kandidátce ODS
Další kritika se na Lessyho snesla za nekonstruktivní přístup k návrhům ministerské komise na změny v policii. Lessy podle Kubiceho málo podporoval přímý výkon služby u policie. Policejní prezident čelil i podezření ze spáchání trestného činu při udělování odměn policejním šéfům, inspekce ale nic nezjistila.
V červenci Lessy řekl, že mu kvůli kauze nákupu letounů CASA telefonoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyčítal mu prý postup policie v této věci a některé jeho výroky chápal Lessy jako zastrašování vyšetřovatelů. Kalousek se proti nařčení ostře ohradil a připomněl, že Lessy neuvedl žádné důkazy.
Po konfliktu s Kalouskem vydal Lessy veřejné prohlášení, v němž své kolegy policisty vyzval k odolnosti vůči vlivům „veřejně známých, mocných a vlivných lidí“. Tím nahněval i premiéra Petra Nečase (ODS), podle něhož je chování Lessyho neslučitelné s chováním policejního prezidenta. V srpnu Nečas řekl, že napadání členů vlády ze strany policejního prezidenta je neúnosné.