Z Lennonovy zdi je nově venkovní galerie. Vévodí jí ikonický portrét zpěváka The Beatles

Měsíc byla skrytá pod plachtou a lešením, ve čtvrtek ji lidé mohou poprvé vidět v nové podobě. Lennonova zeď na pražské Kampě má za sebou kompletní obnovu. Pořád ale odkazuje k ideálům svobody a demokracie. Rekonstrukci za čtvrt milionu korun si objednal vlastník zdi Řád maltézských rytířů. Sprejování na zeď je zakázané. A Praha 1 ji poprvé oficiálně označila za pamětní místo.

Fotogalerie Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naším cílem bylo, aby zeď přestala být lacinou turistickou atrakcí, kde každý mohl čmárat nesmysly nebo sprosté věci. Nebyl to důstojný stav,“ vysvětluje pro Radiožurnál kancléř Řádu maltézských rytířů Johannes Lobkowicz, proč se rozhodli Lennonovu zeď obnovit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Lennonovy zdi je nově venkovní galerie. Vévodí jí ikonický portrét zpěváka The Beatles. Natáčela Martina Topinková

A zeď už byla také ve špatném technickém stavu. Přes 30 umělců z pěti zemí světa proto pod vedením designéra Pavla Šťastného vytvořilo její novou podobu.

Lennonova zeď teď bude nově fungovat jako venkovní galerie, které dominuje ikonický portrét britského zpěváka, skladatele a někdejšího člena The Beatles. Je na ní zároveň i několik bílých ploch, kam budou moct lidé psát svoje vzkazy tužkou, křídou nebo propiskou.

„Vytváříme tady nějakých pět nebo šest speciálních výtvarných zón, jedna z hlavních bude nad náhrobkem Johna Lennona, kde budou vlastně obrovské Lennonovy brýle,“ přibližuje designér Šťastný.

Metro není jen prostor pro cestování. Chceme, aby fungovalo jako galerie, říká jeho nová architektka

Číst článek

Sprejování už ale povolené nebude, s čímž má pomoct první městská část. „Častěji bude chodit hlídka městské policie, Policie České republiky a toto místo bude pod monitoringem městského kamerového systému. Je zde zakázán busking (pouliční umění) a toto místo bude prohlášeno pamětním místem, které bude mít jasný řád, jak se zde má návštěvník chovat," přibližuje místostarosta Prahy 1 Petr Hejma ze STAN.

Je to vůbec poprvé, co Lennonově zdi veřejné instituce přiznaly oficiální status. Na jaře chce Řád maltézských rytířů společně s Prahou 1 vyhodnotit, jak efektivně tento nový systém funguje.

O Lennonově zdi

Nápisy a básně se na Lennonově zdi začaly objevovat v sedmdesátých letech minulého století. Po smrti britského hudebníka v prosinci 1980 se tu konaly pietní akce na jeho počest a lidé na zeď psali úryvky Lennonových textů.

Komunisté pak nechali zeď několikrát přemalovat, následně z ní vytvořili plakátovací plochu. Po listopadovém převratu v roce 1989 byla zeď i přilehlý areál vrácen řádu maltézských rytířů.

V roce 2014 někdo zeď natřel na bílo a napsal na ni Wall Is Over (Zeď skončila). K akci se přihlásila umělecká skupina Pražská služba, která tak prý chtěla dát prostor novým nápisům.

Martina Topinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme